אודות המועצה

ההגדרה ל"מלח הארץ": שיא בהתנדבות לשנת שירות

ההגדרה ל"מלח הארץ": שיא בהתנדבות לשנת שירות

השנה נשבר שיא חדש של יוצאים לשנות שירות ומכינות קדם צבאיות עם מספר מדהים של יותר מ-60 מסיימי ומסיימות י"ב

"שנת שירות היא שנה של פעילות קהילתית אליה מתנדבים צעירים וצעירות לפני גיוסם לצה"ל", מספר רועי הר-גיל, רכז כיתות י"א-י"ג במחלקת חינוך חברתי קהילתי במועצה. "התרומה שלה לחברה ולקהילה בישראל, וכמובן גם לבני הנוער שבחרו לעשות אותה, היא משמעותית ביותר".

מתנדבי ומתנדבות ש"ש מגיעים לשרת במסגרות חינוכיות שונות ברחבי הארץ, בהן פנימיות וכפרי נוער, בתי ספר שדה ותנועות נוער, מועדוניות, שכונות מצוקה ועוד. נוסף על כך, ניתן לצאת לשנה במכינה קדם צבאית המהווה "מסגרת חינוכית המיועדת בעיקרה למיועדים לשירות ביטחון וליוצאי צבא, ושמטרותיה הכנת החניכים לשירות מלא בצבא הגנה לישראל וחינוך למעורבות חברתית ואזרחית", אומר רועי.

"שנת שירות היא ההגדרה שלי למלח הארץ"

בועז ארניה מבני ציון עושה שנת שירות בתנועת הנוער של האיחוד החקלאי בקומונת יסוד המעלה: "נוער שמתמיין לשנת שירות צריך לשאול את עצמו שאלה אחת שהיא בעצם: מה אני יכול לתרום? לא חשבתי שהחוויה תהיה כל כך עוצמתית בשנת שירות. אני חי עם עוד ארבעה צעירים, וכולם הפכו למשפחה שלי. חברים שימשיכו איתי לכל החיים. שנת שירות לדעתי היא ההגדרה שלי למלח הארץ. למדתי לשים את עצמי בצד לטובת המדינה שלי שצריכה את העזרה שלי, ובאותה נשימה זאת השנה שבה קיבלתי הכי הרבה. אני יוצא להתנדב בבוקר במרכז העסקה של אנשים עם מוגבלויות וחוזר עם סיפוק אדיר, וכבר בצהריים מעביר פעולה לשכבת ח'. אני מסיים את שנת השירות בגאווה גדולה, עוצר ומסתכל אחורה ורואה מה יצרתי במו ידיי ולוקח את האנרגיות האלה איתי הלאה. הטיפ שלי למסיימי י"ב או למתמיינים הוא – לכו לשנת שירות! אל תשאלו מה תורם לי אלא תשאלו מה אני יכול לתרום לאחר. תדחו את הצבא בשנה ותבינו כמה זה היה שווה את זה".

נמרוד כץ מכפר נטר מסיים השנה את כיתה י"ב. במקום ללכת היישר לצבא הוא החליט ללכת למכינה קדם צבאית: "בהתחלה לא הבנתי בעצמי למה עשיתי את זה, לדחות את השירות, להשתחרר מהצבא מאוחר יותר מכל החברים שלי, ו'לשרוף שנה מהחיים'. אני חושב שלאחרונה אני מתחיל להבין קצת יותר למה עשיתי את הבחירה הזאת. רציתי להעשיר את עצמי, להרחיב את האופקים, ללמוד על עצמי ועל החברה הישראלית יותר ולתרום לקהילה".

נמרוד מעיד על עצמו: "אני גר באזור שנחשב 'בועה', לא הספקתי להיפתח לכל הרבדים של החברה הישראלית. אני מקווה מאוד שבשנה הזאת אני לא רק אפתח אליהם אלה גם אוכל להשפיע, לעזור לאנשים, ללמד את עצמי כיצד אני מתמודד עם אותן סיטואציות שלא נחשפתי אליהן אי פעם".

בהצלחה לכל מתנדבות ומתנדבי שנת השירות החדשים וגיוס קל למסיימי שנת השירות הנוכחית.