אודות המועצה

השגרירים הצעירים

 

 

השגרירים הצעירים

תכנית "עמיתי דילר" לבני נוער מסיימת שנת פעילות ראשונה בקרב בני הנוער בחוף השרון. אחרי שנסעו לבואנוס איירס ופגשו את בני הנוער וחברי הקהילה היהודית, השתתפו בסמינרים פה בארץ וקיימו פעילויות התנדבות מגוונות, ממתינים בני הנוער לקונגרס העולמי שיתקיים בתל חי בחודש יולי, אליו צפויים להגיע כ-700 נציגים מכל העולם.

זו השנה לראשונה שפרוייקט דילר פועל במועצה במסגרת מחלקת הנוער. לוקחים בו חלק 19 בני נוער מכיתות י' ו-יא'  ומורכבת מתלמידים ממגוון יישובי המועצה האזורית חוף השרון.

אחת מפעילויו השיא של הפרויקט השנה הייתה משלחת של בני הנוער לבואנוס איירס בארגנטינה: "שתי הקבוצות פועלות בנפרד ובמשותף לאורך השנה" מספר דגן כהן, רכז התוכנית במועצת חוף השרון. "עמודי התווך של התוכנית הם: זהות יהודית, תיקון עולם, צדק חברתי, מנהיגות ומדינת ישראל".

מה עשיתם השנה במסגרת התוכנית?
"עד כה התקיימו מפגשים של החניכים ועוד שני מפגשים עם ההורים. יצאנו לשני שבתונים: שבתון ראשון נקרא "שבתון זהות יהודית" – בו למעשה חתמנו את השיח על נושא הזהות בכלל והזהות היהודית בפרט, כאשר הדגש כל העת הוא על החיבור שלי לקולקטיב הגדול ממני, מה טיבו ומה השפעותיו עליו.

שבתון שני נקרא "סמינר ניהול עצמי"- סמינר זה למעשה חתם את פרק המנהיגות שלנו. מדובר על סמינר אותו בנו החניכים לגמרי לבדם והביאו לידי ביטוי יכולות וכלים שפיתחנו במהלך העבודה המשותפת. ערכנו פעילות התנדבות בפנימיית טוקאייר בעמק חפר. פנימיית טוקאייר היא פנימייה טיפולית-חינוכית פוסט אשפוזית, אשר נוסדה ע"י משה טוקאייר ז"ל עם קום המדינה וממוקמת בקיבוץ בחן, שבעמק חפר. הפנימייה מיועדת לבנים בלבד מכל הארץ, בגילאי יסודי-חטה"ב, שיצאו מהבית על צווי בית משפט עקב פגיעות פיזיות, נפשיות ומניות. במהלך ההתנדבות עשינו הפנינג לילדים, למדנו להכיר אותם ולהבין מעט יותר עד כמה החיים עשויים להיות מורכבים ומאתגרים.

וכמובן, ישנו ה-JCM – מפגש הקהילות היהודיות שהתקיים בארגנטינה בבואנוס איירס.

באלו נושאים עסקתם השנה?
בחלק הראשון של הפעילות השנה עסקנו במרכיב הזהות, מתוך הבנה שגיל ההתבגרות הוא הגיל שבו בני נוער מעצבים את אישיותם, ושואלים את עצמם שאלות מהותיות בנוגע למי הם ומה הם רוצים להיות. מעבר לשיח הכללי בנושא, התמקדנו במרכיב הזהות היהודית. בחנו יחדיו עד כמה היותנו יהודים משפיע על מי שאנחנו כיום, והאם אנחנו מחוברים לקולקטיב היהודי המפוזר בכל העולם.

 

אירוע השיא של החלק הזה היה יציאה לשבתון הזהות היהודית בתחילת דצמבר 2016, בו העמקנו עוד את השיח, חווינו מקרוב חלק ממסורות השבת, ובעיקר חווינו לראשונה סוף שבוע משותף יחדיו. עמוד התווך השני בו עסקנו היה המושג "מנהיגות". במהלך המפגשים למדנו על סוגי מנהיגים, שכללנו את ארגז הכלים שיש בידינו להובלת אנשים ולהוצאת אירועים מן הכוח אל הפועל. גם לשלב זה היה נקודת שיא – סמינר "ניהול עצמי" אשר התקיים בסוף פברואר, אותו הקימו ויצרו החניכים".

בסוף חודש מרץ יצאתם לסמינר בארגנטינה. ספר לנו על הפעילות שהתקיימה שם

"לסמינר בארגנטינה יצאנו כל 19 החניכים, ונפגשנו עם הקבוצה הארגנטינאית בבואנוס איירס. היום הראשון הוקדש להיכרות עם העיר המדהימה הזו, ולאחר מכן הכרנו את המשפחות המארחות שלנו.

 

לסמינר הוגדרו מספר מטרות: יצירת שיח בנושא ישראל, היכרות עם מנהיגי הקהילה היהודית בבואנוס איירס וחשיפה לזרמים השונים ביהדות, חשיפה לתרבות שונה ולאורח חיים יהודי בארץ אחרת, תרומה קהילתית שלנו במקום, וכמובן – טיולים וכיף.

 

למדנו על ההקשר היהודי של העיר, החל מהאינקוויזיציה הספרדית, עד מלחמת העולם השנייה וההגירה היהודית הגדולה. את היום השני סיימנו בשיח מרתק על ההבדלים הבין תרבותיים בין שתי הקבוצות, אשר פתח עבור החניכים את הצוהר הראשוני לניהול שיח עמוק ורב משמעות.

 

סיירנו בבתי הכנסת בעיר, ואת סוף השבוע העברנו יחדיו בשבתון משותף בקאנטרי "הכוח" השייך לקהילה היהודית. להקמת הקאנטרי סיפור מעניין: חתירה בקיאקים היא ספורט מאוד פופולארי בארגנטינה. בעבר, מועדוני שייט סירבו לקבל לשורתם יהודים, עד שהקהילה היהודית החליטה להקים מועדון שייט משלה, והוא פועל עד היום.

 

בהמשך ערכנו היכרות עם הגוף המרכזי המניע את הקהילה היהודית בארגנטינה, הלא הוא "אמיה". כזכור, בניין הקהילה היהודית ספג מתקפת טרור קשה בתחילת שנות ה-90. נפגשנו עם ניצולה מהפיגוע וזכינו לדבר עם ראש הארגון.

 

סופו של המפגש היה בסימן החינוך היהודי במדינה והאתגרים העומדים בפני בני נוער יהודיים, כמו למשל העלות הכלכלית של חינוך בבית ספר יהודי אל מול התועלת של שמירה על הזהות והחיבור לשורשים".
איך אתה מסכם את המפגש?

"הפרידה מן הקבוצה הארגנטינאית הייתה מרגשת ומלאת דמעות, אך בעיקר עם הפנים קדימה לקיץ. זכינו להכיר תרבות מדהימה הדומה לנו בדברים מרכזיים, וכה שונה מאתנו באחרים. מצאנו משפחה חדשה, הכרנו קהילה יהודית חזקה, אמיצה וציונית, אשר מתמודדת עם אתגרים יומיומיים כדי לשמור על זהותה ועל הקשר שלה אלינו, כאן במדינת ישראל.
חלקנו כבוד לנספים בפיגועי הטרור ולמדנו מדמויות מעוררות השראה שאפשר גם אחרת, שהדת והמסורת יכולות להיות של כולם, ושמהותה של היהדות היא לקרב אותנו זה לזה ולחזק אותנו. בעיקר עברנו חוויה משמעותית, הן ברמה האישית של כל חניך והן ברמה הקבוצתית, וחזרנו למועצה מלאים תחושת סיפוק וציפייה לקראת ההמשך".

ומה צפוי בהמשך?

"עד חודש יולי אנו ממשיכים בעבודה ובפעילות כרגיל, כאשר העיסוק המרכזי הוא החברה הישראלית, ועל חלקנו בה כמנהיגים הרוצים להשפיע ולשנות. גולת הכותרת של החלק הזה הינו סמינר משותף לכל חניכי "עמיתי דילר", אותו יבנו לבדם בוגרי התוכנית הלומדים בכיתות י"ב. במהלך חודש יולי יתקיים אירוע השיא של השנה: שבוע הקהילה שיתקיים בין התאריכים 9-16/7, במסגרתו נארח אצלנו את המשלחת הארגנטינאית. במסגרת שבוע זה נעסוק בחיבור שלנו ושלהם למועצה היפה שלנו. במהלך השבוע החניכים הארגנטינאים יתארחו בביתם של החניכים הישראלים, ושתי הקבוצות יבלו יחדיו עם תכנים שיבנו לעצמם.

 

"מהות השבוע היא להפוך את שתי הקבוצות למנהיגים, המסוגלים לעבוד יחדיו ולהוציא משימות אל הפועל, בהתאם לחזון התכנית, וליצירת רשת מנהיגים בין לאומית. לאחר שבוע הקהילה, נצא יחדיו לקונגרס הבינלאומי של תכנית עמיתי דילר. מדובר על אירוע ענק, שיתקיים בארץ במכללת תל חי בין ה-16-20/7, בו ייקחו חלק כ-700 בני נוער, חניכי התכנית מכל העולם, ויחדיו הם ידונו בכל עמודי התווך של התכנית. מדובר על חוויה עצומה, מעצימה ובעיקר כזו המראה לחניכים שלנו כמה כוח, גיוון ואכפתיות יש בעם היהודי שלנו. הקונגרס הוא בעצם אקורד הסיום לשנה המדהימה שלנו, ולאחר מכן נתחיל בשלבי הסיכומים והפרידה, הן מהקבוצה הארגנטינאית והן האחד מהשני".

 

תכנית עמיתי דילר, היא תכנית מנהיגות בינלאומית, המציעה לתלמידי כתות י' ו-יא' מסע אישי, וקבוצתי, במטרה ליצור סוכני שינוי עם זהות יהודית מגובשת, ובעלי תפישה של אחריות לשינוי. התכנית  נוסדה בסן פרנסיסקו עוד בשנת 1997 על ידי קרן משפחת הלן דילר, קרן פילנתרופית תומכת מבית הפדרציה היהודית של סן פרנסיסקו. מאז צמחה התכנית וכיום כוללת כ-16 שותפויות ולמעלה מ-3000 בוגרים מצפון אמריקה, דרום אפריקה, אוסטרליה ומישראל. בוגרי התכנית מרכיבים רשת בינלאומית של מנהיגים צעירים הפעילים ומעורבים בקהילותיהם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תמונה קבוצתית משתתפי תוכנית דילר

 

תמונה קבוצתית משתתפי תכנית דילר