אודות המועצה

זיכרון בסלון במועצת חוף השרון

מספר גדול במיוחד של אירועי זיכרון בסלון נערכו ביישובי מועצה השנה, עם כ-25 מפגשים בהם התארחו שורדים וסיפרו בגוף ראשון על זוועות ומראות השואה שחוו על בשרם או שחוו יקיריהם. מפגש של זיכרון בסלון התקיים גם בהשתתפות עובדי המועצה, כשאריה איתני, יליד איטליה וניצול אושוויץ שלאחר עלייתו ארצה נלקח בשבי הסורי, הגיע לבניין המועצה ושיתף את סיפורו.

אריה איתני: "הוזמנתי למפגש במועצת חוף השרון. אני מרגיש חובה למסור את הסיפור שלי, כיוון שבעוד כמה שנים לא יישאר מי שייספר, ואת העדויות יצטרכו לקרוא. הרגשתי שנכנסתי לאנשים ללב. לאחר המפגש ניגשו אליי ושאלו שאלות. המפגש היה מרגש ואני שמח שהצלחתי להעביר את הסיפור שלי".

רבקה קליימן: "החוויה היתה מרגשת. היו למעלה מ-70 איש אצלי באודים. אמא שלי, שושנה מייסטר, היא ניצולת שואה בת 94. הסיפור שלה בלתי ייאמן. אמא שלי היתה בעבודות פרך ברוסיה, ויש לה סיפורי גבורה שאף אחד לא הכיר עד היום. את כולם היא מתארת בספר שהיא כותבת על חייה. בזיכרון בסלון נתתי עדות כדור שני לשואה. סיפרתי על חיי לצד אמי ניצולת השואה. בתחילה דיברתי על הילדות שלי, ולאחר מכן הקראתי את כל הפרק שאמי כתבה על תקופת השואה. זו היתה חוויה עוצמתית וחזקה. היה מזג אוויר קר, והיה שקט מופתי. ביקשתי לפתוח את הערב ב"אלי, אלי". באמצע שרנו שיר של פוליקר – "אפר ואבק". הבן שלי ניגן בגיטרה וסיימנו את הערב ב'הללויה' של לאונרד כהן".

זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית ארצית שנולדה לפני שמונה שנים מתוך צורך ורצון לחזק את הזיקה ליום השואה, על רקע מספרם ההולך המצטמצם של שורדי השואה. במסגרת האירועים מגיעים אנשי עדות לבתים מארחים ומספרים את סיפורם באווירה אינטימית.

אנחנו רוצים להודות לכל השורדים שבאו וחלקו מזכרונותיהם, ולציבור שהגיע לשמוע ולזכור יחד איתם. תודה גדולה מאוד גם לאורלי הדס על הארגון, ולמארחים שפתחו את בתיהם לטובת האירועים הכל כך חשובים ומשמעותיים האלה.