אודות המועצה

ילדים של החיים

170 ילדים, מחציתם חולי סרטן משתתפים בימים אלה יחד עם אחיהם הבריאים בקייטנה ייחודית בבית הספר וייצמן שבמועצת חוף השרון. הקייטנה, פרי שיתוף פעולה של המועצה האזורית חוף השרון ועמותת 'סאנרייז-כץ' ע"ש מרכוס ועדינה כץ, מאפשרת לילדים חולי הסרטן לקחת פסק זמן מהטיפולים הרפואיים וליהנות מחוויית קייטנה וחופש גדול יחד עם האחים והאחיות שלהם.

לטובת הקייטנה העמידה מועצת חוף השרון ללא עלות את מתקני בית הספר היסודי של בית ספר וייצמן בבית יהושע אליה מגיעים מדי בוקר כ-170 ילדים בגילאי 5-17, מחציתם חולים, יחד עם אחיהם ולוקחים חלק בשלל פעילויות המאפשרות להם לחוות את חוויות הקיץ כמו שאר ילדי ישראל, לצאת משגרת הטיפולים וליהנות מהחופש הגדול. מדריכי הקייטנה, בעצמם נערים שהיו חולים בעבר, או חולים בתהליכי החלמה, מלווים את הילדים לכל אורך הפעילויות השונות .

עמותה סאנרייז-כץ מספקת סיוע לכל משפחת החולה לרבות שת"פ מלא עם הגורמים הרפואיים. בנוסף מקיימת העמותה. מערך היסעים בכל חלקי הארץ, במסגרתו אוספים את הילדים מביתם לפעילויות העמותה ובחזרה, עם מדריך צמוד לאורך כל הנסיעה.

פעילות העמותה מאפשרת לילדים להשתתף בקייטנת קיץ כמו כולם, וליהנות מפעילויות כפי שחווים ילדים בריאים: בריכה, ספורט אתגרי, חיי חברה, פעילויות יצירה, בישול, ספורט ומוזיקה. כל הפעילויות מתחשבות בצרכים המיוחדים של המשתתפים, בשיתוף והשגחה של צוות רפואי זמין במתחמי הפעילות. גם ילדים הנמצאים בשגרת טיפולים פעילה, שלא יכולים בדר"כ להתרחק לכמה ימים, ומנועים משהייה ממושכת מחוץ לבית. יכולים לקחת חלק בפעילות יומית בפיקוח רפואי ובכך להמשיך בשגרת טיפולים על פי הצורך.

קייטנה לילדים חולי סרטן בבית ספר וייצמן

במדינת ישראל מאובחנים מידי שנה כ- 400 ילדים עם מקרים חדשים של סרטן. הילדים מתמודדים לעיתים קרובות עם מצבי בידוד חברתי. עקב הטיפולים, המערכת החיסונית שלהם ירודה ומצריכה אמצעי זהירות ומגבלות.. כל למשל פעילות יומיומית רגילה של משחק בחוץ עם ילדים מסוכנת עבורם. בנוסף, גם אחיהם נדרשים להישמר, וחווים בעצמם קשיים ושינויים בחיי היומיום.

עמותת סאנרייז הוקמה בשנת 2010 ומפעילה פעילויות פנאי וחברה לילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן, אחיהם ואחיותיהם, ובכך נותנת מענה וסיוע לכל המשפחה. כל פעילויות העמותה מוצעות למשפחות ללא עלות, תוך התחשבות בנטל הכלכלי הכבד שנושאות משפחות שילדיהן חולים במחלה מסכנת חיים.

פעילות הקייטנה מאפשרת לילדים לצאת משגרת יומם הקשה ומן הטיפולים המתישים ולהנות מעולם עשיר של חוויות ילדות מעשירות ומעצימות. מעבר לכך, הקייטנה מהווה גם סיוע משמעותי למשפחות הילדים ומזמינה את האחים והאחיות לקחת חלק בפעילויות, להתקרב, לחוות ולחזק את הקשר בינם ובין אחיהם. הקייטנה במועצה פועלת בשיתוף מלא עם גורמי רפואה מקצועיים ומדריכים מוסמכים אשר מבטיחים חוויה מיטבית עבור הילדים.

הקייטנה פורצת גבולות נוספים ופתוחה לכל משפחה המעוניינת לקחת בה חלק ואכן, השנה 20% מהילדים והצוות בקייטנה הם בני המגזר הערבי, המגיעים מכל רחבי הארץ ואף משכונות מזרח ירושלים.

במסגרת הקייטנה פועל פרויקט מנהיגות שמכשיר בני נוער המתמודדים עם מחלת הסרטן לתפקיד כ"מדריך צעיר" – תעודת מדריך רשמית של משרד החינוך.

הגר זכאי, מנכ"לית העמותה: "השנה פעלנו בשלושה מוקדים וזו הקייטנה הכי גדולה שאנו מקיימים בזכות פעולת המועצה אנחנו מגדילים את המפעילות ומאפשרים ליותר ילדים לקחת חלק בקייטנה ובכך לאפשר מקום לילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן יכולים פשוט להיות ילדים".

ראש המועצה האזורית חוף השרון אלי ברכה ביקר בקייטנה ואמר בהתרגשות: " אנו רואים בכך מצווה וזכות גדולה שנפלה בחלקנו לארח אצלנו במועצה את הילדים המקסימים ואת אחיהם ולאפשר להם ליהנות מקייטנת קיץ ומחוויות ילדות משמחות. הקייטנה המופלאה זו, והאנשים המופלאים שעובדים בה, מאפשרים לילדים המדהימים לקחת פסק זמן מהטיפולים וליהנות יחד עם אחיהם ומשפחותיהם מזמן איכות משותף. זו השנה הראשונה שאנחנו מעמידים את מתקני בית הספר לעמותת סאנרייז לטובת הקייטנה ובכוונתנו להמשיך ולעשות זאת. אני מאחל לכל הילדים שיחלימו במהרה ויחזרו אלינו בשנה הבא לקייטנה  – הפעם כמדריכים בריאים".

לתרומות לעמותת סאנרייז-כץ כנסו לאתר העמותה בכתובת www.sunriseisrael.org.il