אודות המועצה

טיפול בנמלת האש הקטנה

למידע כיצד פונים? לחצו כאן

נמלת האש הקטנה

נמלת האש הקטנה הינה נמלה קטנה, צבעה אדום-כתום, גודלה 1-1.5 מ"מ, הליכתה איטית, והיא עוקצת בני – אדם בכל שעות היום בבית ובגינה. נמלת האש הקטנה היא מין פולש שהגיע לארץ מדרום אמריקה והיא כלולה ברשימה של ה – IUCN כאחת מ- 100 המינים הפולשים הגרועים בעולם עקב פגיעתה הקשה באדם ובמגוון הביולוגי. בארץ לנמלת האש הקטנה אין צורה מכונפת ולכן הנמלה מתפשטת לאט בין שטחים סמוכים, אך מופצת בעיקר ע"י עציצים, שתילים, שבבי עץ לחיפוי והסקה, גזם עץ ואדמה.

מרבית השנה נמלת האש מצויה בשטחים מגוננים ובחצרות בתים, אך בקיץ הן חודרות לבתים לחפש מזון ומים. במרבית המקרים העקיצה כואבת למשך כמה שעות או ימים, אך לחלק מהאנשים עלולה להתפתח תגובה אלרגית אז יש לפנות למרפאה – בהקדם.

🐜 🐜 🐜

רכשתם לאחרונה עציצים? הנה טיפים לשימושכם:

 1. בדקו היטב כל עציץ, שתיל או עץ חדש לפני הכנסתו לגינה.
 2. כשרוכשים צמחים ממשתלה חשוב לשאול האם המשתלה עברה הדברה של נמלת אש ולבדוק שתחתית העציץ אינה מכילה נמלים.
 3. נמלת האש הקטנה מאוד אוהבת חמאת בוטנים. קחו 10-5 מקלות ארטיק או כל מקל דומה אחר, טבלו קצה אחד במעט חמאת בוטנים ואת הקצה השני תנעצו באדמה באזור מוצל בחצר. כעבור שעה הסתכלו על המקלות (זהירות, רק להסתכל ולא לגעת). זיהיתם נמלים קטנטנות? אם כן, תפסו את המקל, שחררו מהאדמה ונענעו קלות. הנמלים נפלו מעצמן? לא טוב! נמלת האש הקטנה מעמידה פני מתה בשעת סכנה. לא זיהיתם? מצוין! תמשיכו לעקוב מדי מספר חודשים.

🐜 🐜 🐜

הדברת נמלת האש הקטנה

 • ניתן להדביר את נמלת האש ע"י פיתיונות רעילים בלבד. הנמלים הפועלות לוקחות פיתיונות אלו למלכה, זאת מפיצה את הרעל לכל תושבי הקן.
 • ההדברה מתבצעת ע"י שימוש בחומר לטיפול בנמלת האש המאושר ע"י משרד הבריאות – פיתיונות גרגיריים מפזרים בחצר, בהתאם להנחיות התווית.
 • שימו לב כי אין לפזר את הפיתיונות באזורים רטובים ויש להימנע מהשקיה באזור 24 שעות לפני פיזור החומר ו-48 שעות אחריו.
 • חשוב לדעת חומרי ריסוס נגד חרקים/ נמלים אינם אפקטיביים ואף פוגעים בהדברה אם משלבים את השניים!
 • יש להימנע מנוכחות במקום הריסוס במשך שעתיים לפחות הן לתושבים והן לחיות מחמד.
 • אחריות כ- 3 חודשים מיום ביצוע ההדברה הראשונה. הדברה חוזרת ניתן לעשות לאחר 10 ימים והילך מהדברה קודמת.
 • המועצה משתתפת ב 50% כלומר מחייבת את הוועד ב 60+ מע"מ לכל יחידה (חצי דונם או חלק ממנו) שזה 70.2 ₪ ליחידה. עלות 120 ₪ לא כולל מע"מ לכל חצי דונם או חלק ממנו.
 • ההדברה מטעם המדביר המועצה תעשה בנוכחות מבוגר או מי מטעמו. אי נוכחות במקום הטיפול ואישור טלפוני למדביר לביצוע הטיפול יהיה על אחריותו של התושב בלבד.

🐜 🐜 🐜

כיצד פונים?

פותחים פנייה באפליקציה "ועד היישוב – בקשה/דיווח להדברת נמלת האש"  או דרך האתר לחץ כאן

תושבי בצרה, בני ציון וחרוצים – פונים על ידי מילוי טופס מקווןלחץ כאן למילוי הטופס

המועצה תיצור קשר עם התושב ותעדכן בסטטוס הטיפול בפנייתו. לכל שאלה ניתן להתקשר למחלקה: 09-9596585 או במייל  yardenac@hof-hasharon.co.il

תודה על שיתוף הפעולה,

אגף תפעול מוניציפאלי.

נמלים