אודות המועצה

לקראת האביב: הדברת יתושים, חולדות ונמלי אש

"נמרים יש לא רק בספארי"
מזג האוויר מתחמם ואיתו מגיעים מזיקים רבים.

לקראת האביב: הדברת יתושים, חולדות ונמלי אש

מחלקת התברואה במועצה האזורית חוף השרון מבצעת כמדי שנה שורה של פעולות מנע כנגד מזיקים, בין השאר ניטור יתושים, הדברת חולדות ומקקים בביובים הראשיים וסבסוד הדברת נמלת האש לתושביה.

 לדברי מאיה כהן, מרכזת תחום תברואה, רישוי עסקים, איכות סביבה ופיקוח במועצה האזורית חוף השרון, לעניין היתושים המועצה פועלת בשני מישורים מקבילים, האחד- ניטור זחלי יתושים בבתי תושביה עפ"י קריאה וללא עלות והשני כפעולת מנע מהגעתם לשלב הבוגרים – המועצה מבצעת ריסוס עשביה ושטחים פתוחים.

יתוש הנמר האסיאתי שמקורו באסיה עלול להעביר את מחלת הדנגה – מחלה נגיפית העלולה לגרום לפריחה, לחום ואף למוות. יתושים אלו מתרבים בכל מקום שבו נקווים מים עומדים – מכלים, עציצים, תחתיות של עציצים, בריכות נוי, כדים, צמיגים משומשים וכד'.

לדבריה, יתוש זה מאופיין בצבע שחור ופסים לבנים, גורם למטרדי עקיצות קשים לבני אדם בעיקר בשעות היום. קדחת הנילוס המערבי נגרמת גם היא על ידי נגיף המצוי בעופות ומועבר לבני אדם בעיקר על ידי נקבת יתושי הקולקס. המחלה בדרך כלל קלה, אך הסיבוכים שלה מתבטאים בדלקת קרום המוח.

טיפול מונע הינו מרכיב מרכזי במאבק בהתפשטות במפגע היתושים.

מאיה כהן: "אנו מבקשים מהתושבים לרוקן כלים שונים ממים בחצרות: אדניות, תחתיות עציצים, מכלים, חביות, וכו' כמו כן לדאוג לפתיחת סתימות במרזבים, לוודא שאין דליפה מצנרת מים בחצר, בגינה ובביוב, ומניעת היקוות שלוליות".

המועצה מרססת גם נגד נמלי האש. מקורה של נמלת האש הקטנה בדרום אמריקה. צבעה אדום-כתום וגודלה 1-1.5 מ"מ. נמלת האש הקטנה זוהתה והוגדרה לראשונה בישראל בסוף שנת 2005 באזור עמק הירדן. הגורם להתפשטות הנמלה בעולם הוא הסחר בעצים שבהם נמצאים קנים של הנמלים.

בארץ מתפשטת הנמלה באמצעות שבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים, עציצים, אדמה וכד', המועברים ממקום למקום.

המועצה משתתפת ב- 50% מעלות ההדברה של נמלת האש בהתחשבנות ועד היישוב מול  התושב.

מאיה כהן: "אנחנו מבקשים מהתושבים, כי ערב לפני מועד ההדברה לא להשקות את הגינות שבהן מפוזר הפיתיון המגיע בצורת גרגירים וחל איסור להשקות כשלושה ימים לאחר ההדברה. כמו כן יש למנוע מחיות מחמד להסתובב בקרבת מקום הריסוס במשך יממה אחת בלבד."

לדברי מאיה כהן, המועצה מבצעת הדברה יזומה  (בדרך בחודשי האביב- אפריל/מאי) נגד מקקים וחולדות (הידועות בכינוין העממי עכברושים) בפתחי הביוב הראשיים, ע"י פיזור פיתיון מורעל.

מאיה: "החולדות ידועות בכושר ההישרדות יוצא הדופן שלהן. המדע יודע לספר על חולדות ששרדו בטמפרטורה של מינוס 30 מעלות… מרבית זני החולדות נתפשים ביד האדם כמזיקים לאדם וכמכחידי מינים של חיות בר".

בתמונה: יתוש הנמר (טיגריס) האסייתי