אודות המועצה

מועצת חוף השרון תומכת במאבק להרחקת אסדות הגז ללב ים

מועצת חוף השרון תומכת במאבק להרחקת אסדות הגז ללב ים: הצטרפה לעתירת שש רשויות לבית המשפט בדרישה

לבטל את היתר הבניה שניתן להקמת אסדה ימית לצורך פיתוח מאגר לווייתן.

חוף השרון, יחד עם שש הרשויות המקומיות – המועצות המקומיות מגידו, קריית טבעון, חוף הכרמל, בנימינה-גבעת עדה, עמק חפר ויקנעם עלית, הגישו ביום ראשון האחרון, עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בחיפה יחד עם עמותת "שומרי הבית" נגד רשות הרישוי למתקני גז (רשג"ז) וחברת נובל אנרג'י.

שבע הרשויות דורשות מבית המשפט לבטל את היתר הבניה שניתן להקמת אסדת הפקה ימית לצורך פיתוח מאגר לוויתן "מטעמים של אי עמידה בהוראות חוק אוויר נקי", כמו גם "להורות על הפסקת כל פעולה הננקטת על ידי נובל אנרג'י להכנסת האסדה לתחום מי ישראל. נוכח דחיית הבקשה להיתר הפליטה עבור האסדה על ידי המשרד להגנת הסביבה, עצם השארת היתר הבניה בתוקף ובידי נובל מהווה הפרה של חוק אוויר נקי, ולכן יש מקום להורות על ביטול היתר הבניה.

בישיבת מליאת מועצת חוף השרון האחרונה, הצביעה המליאה פה אחד בעד תמיכה בעמותת "שומרי הבית" המנהלת את המאבק הציבורי להרחיק את אסדות הגז 120 קילומטר מחופי ישראל אל לב הים.

בכך מצטרפת מועצת חוף השרון למועצות רבות אשר הביעו תמיכה במאבק להרחקת אסדות הגז מחופי ישראל במטרה לשמור על איכות חיי התושבים ושמירה על הסביבה – בים וביבשה.

ראש המועצה אלי ברכה אמר במהלך הדיון: "אני רואה חשיבות בתמיכה שלנו במאבק של 'שומרי הבית' להרחקת אסדת הגז לעומק הים. לאסדה בחוף דור יהיו השלכות בריאותיות על כל תושבי מישור החוף. בסדרי העדיפויות שלנו עומדים קודם כל חיי התושבים והזיהום. תפקידנו לשרת את התושבים. לא באנו לפתור את בעיות האכיפה של המדינה או בעיות הביטחון של צה"ל".

ברכה הוסיף: "ההתנגדות שלנו למיקום האסדות בקרבת החוף היא עקרונית. היום זה חוף כרמל ומחר חלילה זה אצלנו. אנחנו נילחם על הצפון גם כי זה נכון וגם כדי שלא נקבל את זה אצלנו.  נרחיק את האסדה כי אחרי שהראשונה והשנייה יהיו שם, אז לבסוף יהיו חלילה גם פה ולא נוכל להגיד שזה לא מתאים לנו. עמדתי היא שהאסדות צריכות להיות ממוקמות בלב ים, כמה שיותר רחוק מהחוף ומהתושבים. במדינות העולם המתוקנות אסדות הגז ממוקמות מעל בארות הגז, דהיינו בלב ים, במרחק של יותר מ-100 ק"מ מהחוף ולא במרחק של 10 ק"מ ממנו".

לקריאת העתירה המלאה כנסו לאתר שומרי הבית בלינק המצורף כאן: https://homelandguards.org/2019/01/14/administrative-appeal/