אודות המועצה

מזל טוב: מושב רשפון חוגג 80 שנה לעלייתו לקרקע

איך נראה מושב רשפון בשנותיו הראשונות? מושב רשפון מציין בימים אלה 80 שנים להיווסדו:  ביום חמישי ציין המושב את תאריך העלייה לקרקע באירוע חגיגי וארוחת ערב מושבית בהשתתפות למעלה מ-1000 מתושבי המושב. הערב כולו הופק על ידי התושבים ובמימונם, לרבות ארוחת הערב והמופעים האמנותיים.
לרגל האירוע החגיגי, מתפרסמות תמונות ארכיון חדשות המאפשרות הצצה נוסטלגית אל תקופה אחרת, בימים שלפני קום המדינה. רשפון הוקם בשנת 1936. שלושים המשפחות הראשונות של המושב התארגנו כבר משנת 1931 בהרצליה במסגרת 'התיישבות האלף' ו-420 דונם קרקע אותרו מתוך שטחים שרכש יהושע חנקין מהכפר אל-חראם. בחורף 1936 עלו המשפחות על הקרקע כשלכל משפחה הוקצו 2.5 דונם לבניין ומשק עזר ו-10 דונם לאדמה חקלאית. בתחילה, ועדת השמות קראה ליישוב "רשפונה", על שם עיר עתיקה שהייתה באזור, אך התושבים בחרו בסופו של דבר בשם רשפון.
כחצי שנה לאחר עלייתם לקרקע פרצו המאורעות, והמושב היה נתון לפשיטות של מסתננים שבמהלכם אף נרצח חבר המושב, אשתו נחטפה ושני ילדיהם הקטנים נשארו בבית. חברי רשפון לקחו חלק פעיל מאוד בקליטת מעפילים שנחתו מהים באזור קבוץ שפיים, והיו עקב כך נתונים לביקורים ועוצר על ידי הצבא הבריטי, במהלכם אף נעצרו מספר חברים למספר שבועות. יותר מאוחר חברי המושב קלטו בני נוער ניצולי שואה.
בתחום החקלאות, המושב הוביל במשך שנים בפיתוח שיטות גידול חדשות ופיתוח גידולים חדשים. במשך השנים המושב גדל וקלט משפחות נוספות , וכיום לאחר פיתוח הרחבה המושב מונה כ300 משפחות.
עיון בתמונות פותח צוהר לתקופה שונה מאוד – גמל עמוס שקי תבן ברחוב הראשי, אופנוע בודד בחזית בית צנוע, שורת עצי קלמנטינה צעירים וברקע מקבצי אוהלים שחורים של בדואים, צריח מסגד סידני עלי העתיק ומימינו תחנת משטרה בריטית.
במהלך השנה האחרונה מציינים במושב את שנת ה – 80 במספר אירועים. נשתלה גינת פרחי קרמיקה שנעשו על ידי חברי המושב, בפארק ציבורי חדש. כדורים שקופים שכל משפחה עיצבה לעצמה נתלו על עצים בפארק וביום חמישי האחרון, נערך האירוע המרכזי, בו הסבו כאלף מחברי המושב לארוחת ערב משותפת ליד שולחנות ארוכים כשכל משפחה הכינה לעצמה את הארוחה. לאחריה חלקו ותיקי המושב מסיפוריהם על השנים הראשונות במושב.
מועצת חוף השרון משתתפת בשמחת רשפון ומאחלת לתושבי המושב חג שמח ועוד שנים רבות של צמיחה ושגשוג. ראש המועצה האזורית חוף השרון בירך את התושבים ביום חגם וציין כי "רשפון הוא מעמודי התווך של המועצה ובעל רקע ועבר מפואר שנטוע עמוק בימי ראשית ההתיישבות והקמת המדינה ועתיד מבטיח. בשם כל תושבי המועצה אני מאחל את מיטב האיחולים למושב ולתושבים".