אודות המועצה

מנהלת חדשה לבית הספר חובב

ברוכה הבאה: מנהלת חדשה לבית הספר היסודי בחוב"ב

אחרי 11 שנים כמורה, מונתה השנה טלי בהרב למנהלת בית הספר חוב"ב במקום ערד ניר שסיימה את תפקידה בסוף השנה. עם כניסתה לתפקיד ואחרי פתיחת שנת הלימודים ושיגרת עבודה, התפנתה טלי לראיון כניסה לתפקיד. בהצלחה.

מהו החזון החינוכי והארגוני שלך לבית הספר?

"לתפישתי, בית הספר הוא מן החיים, על החיים ובתוך החיים, כלומר אני שואפת לקיים מוסד חינוכי שבו יתקיימו מפגשים משמעותיים של הלומד עם עצמו, עם ידע ועם מצבים חברתיים ולימודיים רלוונטיים באווירה מאפשרת ונעימה. להכיר ללומד את התהליכים העוברים עליו ולהיות מודע ומכבד את עצמו בתוכם. לאפשר לכל אחד מהבאים בשערי בית הספר, צעירים וצוות, תשתית ומרחב להשתפר מהמקום בו הוא נמצא, זאת בצד תהליכי הלימוד והחינוך".

נשמח להכיר אותך ואת הרקע המקצועי שממנו את מגיעה.

"אני מתגוררת ברעננה עם בן זוגי עודד ושני ילדיי בני 18 ו-20. את הלימודים לתואר הראשון בחינוך למדתי במכללת לוינסקי במסלול 'חינוך יסודי' ואת התואר השני למדתי באוניברסיטת תל-אביב במסלול 'מנהל ומנהיגות בחינוך'. את שני התארים סיימתי בהצטיינות ונהניתי מכל רגע. במהלך השנה אסיים את לימודיי במסגרת 'אבני ראשה' – מסלול להכשרת מנהלים חדשים ופרחי ניהול במכללת לוינסקי, שם התחלתי את דרכי האקדמית, ובכך אני סוגרת מעגל.

זו שנתי ה-11 בבית החינוך הקהילתי שלנו, במהלכן חינכתי בעיקר את השכבות הגבוהות, ריכזתי את תחום המתמטיקה ואת תחום המצוינות בבית הספר. בשנה החולפת שימשתי כממלאת מקום של מנהלת בית הספר".

במה חשוב לך לשים דגש בשנה הקרובה?

"חשוב לי לשים את הדגש ברווחת הפרט ולהוביל את כל באי חוב"ב, תלמידים ומבוגרים כאחד, למימוש עצמי ולאפשר ביטוי לכל פרט – ליכולותיו, לכישוריו ולנטיות ליבו. חשוב לי שכל פרט בבית הספר יחוש תחושה של מסוגלות ותרומה פעילה ונוכחת במרחב הבית ספרי ומחוצה לו. אני מוצאת במועצה שותפה מלאה לתהליך הן ברמת הקשר המתמיד לקהילה והן מבחינת סיוע מקצועי ומימוני לקיום הפעילות המבורכת בבית הספר".

אלו פרויקטים חדשים מתקיימים השנה בחוב"ב?

"אנו מקדמים את הראייה החיובית בתפישה לקידום פדגוגיה מוטת עתיד. יצרנו קשר עם שני בתי ספר, האחד בחורפיש והשני בנפאל לצורך למידה משותפת בראייה רחבה ופורצת את תחום בית החינוך.

הרחבנו את העשייה בתחום המוזיקה כגון להקת רוקנרול, חידשנו את הפרויקטים הירוקים יחד עם המועצה ונתנו מענה רחב יותר בשכבות ד'-ו'. אנו מטמיעים את תוכנית 'מורים מובילים', במסגרתה מתקיימים מעגלי שיח רגשיים לכל השכבות על בסיס קבוע אחת לשבוע. כמו כן, אנו מטמיעים את ה'משחוק' כאמצעי לשיפור ולגיוון דרכי ההוראה-למידה-הערכה לרבות 6 שעות שבועיות בשכבות ד'-ו' של משחקי חשיבה ואסטרטגיה בהדרכה חיצונית. יצרנו וניצור סביבות למידה חוץ-כיתתיות לרווחת התלמידים והצוות החינוכי, נקדם את מחברת 'החוזקות שלי' דרכה נשמע את קולו של התלמיד – על חוזקותיו, תחביביו, אישיותו, צרכיו, בקשותיו ועוד, קולם של ההורים, קולו של הצוות החינוכי וקולם של חבריו, וידנו עוד נטויה".

אלו פרויקטים ממשיכים?

"תוכנית הדגל שלנו 'ישראלי בחוב"ב' ממשיכה ביתר שאת ומעודכנת בהתאם לשינויים הנדרשים לרבות הקשר הרב-דורי. זו השנה ה-16 שאנו מאמצים את 'ילדי בית אלעזרקי', פרויקט 'הדובר הצעיר' ממשיך זו שנתו הרביעית. ואולם, השנה החלטתי לשנות את החברה המלווה את ההדרכה ולעבור לחברת 'דיבייט טים', כדי לתת מענה וכלים יישומיים הן בעברית והן לדוברי אנגלית. הסיוע של המועצה בקיום וקידום תוכניות קיימות ובסיוע למימון ופיתוח פעילויות חדשות תומך בחופש היצירה החינוכית בחוב"ב לרווחת התלמידים כיום ובהנחת התשתית לדורות הבאים".

כיצד משקיע בית הספר בחינוך טכנולוגי?

"הצוות החינוכי והתלמידים מקבלים הדרכה צמודה. הם נחשפים לאפשרויות הטובות והמצמיחות שהאינטרנט מאפשר בצד הסכנות הקיימות ברשת. בשנתיים האחרונות הצוות החינוכי מקבל הדרכות  פעמיים בחודש על-ידי המדריכה המחוזית – נירית כשדאי, ובמקביל רכזת התקשוב – שרית מרוותי  המדריכה את הצוות ומלווה אותו במהלך השנה.

כחלק מההתארגנות ללמידה פורצת גבולות יצרנו קשרים עם מספר בתי ספר לקיום למידה משותפת. ניתנות משימות חקר ברמות שונות במחשבים, ומתקיימת למידה קבועה במערכת השעות לכלל התלמידים תוך מתן כלים יישומיים והכוונה על סינון המידע הגדול הקיים לכדי הוצאת המידע הנכון והמדויק למשימה הנדרשת".

טלי בהרב מנהלת חדשה חובב