אודות המועצה

מקדמים את קהילת הלהט״ב בחוף השרון

מקדמים את קהילת הלהט״ב בחוף השרון

ועדת היגוי בנושא נוער להטב"ק – לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים וקווירים התכנסה לראשונה בחוף השרון מתוך החלטה לקיים חשיבה כיצב ואילו מענים ניתן וצריך לספק לקהילה. היוזמה נולדה משיתוף פעולה עם מיכל בן דב וזואי סופר סטודנטיות לעבודה סוציאלית. השתיים ערכו במסגרת לימודיהן סקר בכל הנוגע למענים הקיימים במועצות האזוריות כדוגמת חוף השרון ומצאו כי ישנה הרבה פתיחות לנושא, אך אין מענים ייעודיים מספיקים. "בחרנו לרכז את המידע אודות המענים הקיימים בארץ, להוציא דף מידע לבני נוער, מבוגרים ולכל העושים במלאכה ולהציג את הנושא בפני רכזי ומדריכי הנוער בשיתוף מחלקת ילדים ונוער במועצה".

לוועדת ההיגוי, פרי יוזמה של המחלקה לשירותים חברתיים, שותפים נציגי מחלקת החינוך, המחלקה לחינוך חברתי קהילתי, בית החינוך המשותף – הנהלה ויועצות, השירות הפסיכולוגי החינוכי, האיחוד החקלאי והורים פעילים חברי המועצה. המשתתפים בוועדה שמו להם למטרה למפות את המענים הקיימים ובחינת צורך במענים נוספים, יצירת מרחב שמאפשר שיח פתוח בנושא ובחירת צוות משימה להמשך פיתוחו.

על פי ההערכות, שיעור אוכלוסיית הלהט״בים בעולם עומד על כ-18% מכלל האוכלוסייה, כלומר אחד מכל חמישה בני אדם נמשך לבני מינו. מכאן שבישראל חיים על פי ההערכות כ-1,440,000 להט״בים. מתוך כלל אוכלוסיית הלהט״בים רק 30% מהם בוחרים לחשוף את נטייתם וחיים בגלוי מחוץ לארון. מעצם היותה של קבוצה זו מיעוט בתוך החברה, חברי הקהילה ובמיוחד הנוער חשופים למצבי סיכון של אלימות פיזית ונפשית, אפליה, הדרה חברתית ופעמים אפילו ניתוק משפחתי.

לפני כשנה הודיע משרד הרווחה כי לראשונה יקצה תקציב ייעודי לטיפול ישיר בבני נוער וצעירים להט״בים בסיכון, במחלקות הרווחה וברשויות המקומיות. מדובר בתקציב שיעמוד על יותר מחמישה מיליון שקלים. מטרת התקציב היא הקמת מסגרות חירום להלנת צעירים להט״בים וכן יצירת רצף מענים לטובת צעירים וצעירות טרנסג׳נדרים. מטרת התקציבים היא לצייד את הרשויות המקומיות בכלים מקצועיים לטיפול בצרכים הייחודים לבני נוער להט״בים בסיכון. היוזמה הזאת מבורכת, אך אין די בכך.

סיונה גולן מנהלת המחלקה לשירותים חבריים אומרת: "לצערנו הרב, צעירים וצעירות מהקהילה הלהט"בית נמצאים לא אחת במצבים של בדידות ולחץ נפשי הולך וגובר במיוחד בקרב בני נוער המתחבטים בשאלות מיניות ומגדר. הרעיון הוא להתבונן על עולם הצרכים של הנערים/ות ולבנות עבורם/ן את תוכנית ההתערבות המותאמת להם/ן תוך שימוש בכלים חינוכיים בלתי פורמאליים וכלים טיפוליים בסינרגיה.

ישנן תוכניות ברמה ממשלתית אך הן מוגבלות ואינן נגישות לכלל האוכלוסייה. ארגונים כדוגמת 'איגי' 'חושן' ו-'מעברים' פועלים רבות למען הנוער הלהט״בי, אך עיקר פעילותם מתרכזת בערים הגדולות. אני מאמינה שהתייחסות לנוער להט"בי בחוף השרון תקבל מינוף עם כניסתה של תוכנית להב"ה – למען הנוער במגזר הכפרי. תוכנית משותפת למחלקה לשירותים חברתיים ולמחלקה לחינוך חברתי קהילתי".