אודות המועצה

משחררים את בן ציון לחופשי

בתום שנה וחצי של טיפול ושיקום צב הים 'בן ציון' ישוחרר לחופשי חזרה למימיי הים התיכון: בן ציון הינו צב הים הגדול ביותר שנמצא וטופל עד היום במרכז להצלת צבי הים. הוא אותר על ידי עובר אורח בחוף הים שבמועצת חוף השרון בפברואר 2015 כשהוא סובל מפגיעת ראש קשה והועבר לטיפול במרכז ההצלה של צבי הים כשמצבו מוגדר קשה מאוד.
בחודשים הראשונים במרכז ההצלה בן ציון היה חלש מאוד, לא שחה לא צלל ולא אכל. צוות המרכז ניסה  לסייע לו לצלול באמצעות הרכבת משקולות על גבו, אך ללא הועיל. סריקת CT  מצאה שבנוסף לפגיעת הראש הקשה, הוא סובל גם מדלקת ריאות, שבעקבותיה טופל באנטיביוטיקה.
רק לאחר כארבעה חודשי טיפול החל בן ציון להראות סימני התאוששות. הוא חזר לאכול ולשחות ומשקלו החל לעלות. בהמשך גם השבר בגולגולתו החלים. כיום, בתום שנה וחצי של טיפולים, משקלו של בן ציון עומד על 80 ק"ג, שריונו החלים כמעט לחלוטין והוא מוכן לחזור אל ביתו – הים הפתוח.
במרכז להצלת צבי ים לא יודעים בוודאות מה גרם לשבר בגולגולתו של בן ציון ומציינים כי הגורם העיקרי לפגיעות ראש בצבי ים הוא פגיעה מכלי שייט, אך לפגיעה זו יש סימנים טיפוסיים, שלא נראו במקרה הזה. במרכז מסבירים כי יתכן שנלכד בטעות ברשת של סירת דייגים קטנה, בקפריסין או בטורקיה, והדייגים ניסו להכניעו בכל אמצעי, על מנת שלא יהפוך את הסירה או יקרע את הרשת.
במרכז להצלת צבי ים מדגישים, כי אין ספק שאותה פגיעת ראש קשה הייתה עולה לו בחייו, אם לא היה נמצא על ידי אותו עובר אורח שרוע על החוף, ומובהל לטיפול רפואי.
בימים אלה עונת ההטלה של ביצי צבי הים נמצאת בעיצומה ומתרחשת בין היתר ברצועת החוף הארוכה של מועצת חוף השרון, מנחל פולג בצפון ועד נוף ים בדרום. מדי שנה מגיעות עשרות צבות ים חומות וירוקות להטיל את ביציהן בקינים על החוף. לאור העובדה ששני מיני הצבים נמצאים בסכנת הכחדה הפיצה מועצת חוף השרון בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים מספר כללים חשובים על מנת להגן על צבות הים שעולות אל החוף, על הקינים ועל הצבונים הקטנים שיבקעו ויעשו את דרכם אל הים.
מיכל וימר לוריא, מנהלת מחלקת קיימות  במועצה האזורית חוף השרון מסבירה כי  יש להימנע מנוכחות בחוף הים במהלך הלילה וחל איסור על הדלקת מדורות. כמו כן יש להימנע מהשמעת מוסיקה חזקה. לוריא מדגישה כי השארת שקיות ניילון על החוף, מעבר לזיהום הסביבתי מסכנת את אוכלוסיית צבי הים שלא פעם מתים כתוצאה מאכילת השקיות בתוך הים כי חושבים שהן מדוזות.
במרכז להצלת צבי ים מדגישים כי קיים איסור נסיעה ברכבים בחוף הים, המותירים אחריהם שקעים וחריצים המהווים מכשול לצבים בדרכם לחוף וחזרה למים. רכב שנוסע על החוף עלול לפגוע בקן ביצים שהטילה צבת ים.
ראיתם צב ים על החוף? אם היא מטילה ביצים אנא אל תפריעו. אל תאירו בפנסים ואל תצלמו את הצב באמצעות פלאש. אם נתקלתם בקן, אסור לחפור אל תוך הקן – פגיעה בקן תפגע בסיכויי הביצים לבקוע. נתקלתם בצבת ים במצוקה? בקן או בצב ים על החוף? התקשרו ל-3639* ודווחו. במידה ונתקלתם בצב ים שאינו חי, אנא דווחו למחלקת תברואה של מועצת חוף השרון בטלפון: 09-9596585.