אודות המועצה

מתגייסים למען העורף

מתגייסים למען העורף

במחלקת חירום וביטחון של המועצה מנצלים את השגרה ומתכוננים לחירום

המציאות במדינת ישראל מלמדת את אזרחיה שיש להתייחס לנושא מוכנות בשעת חירום בכובד ראש ולפעול מיידית למען הגנת העורף. מתוך הבנה שהעורף צריך להיות מוכן וממוגן,  הקציבה לאחרונה המועצה סכום של 100,000 ש"ח עבור כל יישוב בתחומה לטובת שיפוץ ושיפור מצבם של המקלטים.

שחר אריה, מנהל מחלקת ביטחון וחירום, יוצא בימים אלה לסיורים ביישובי המועצה במטרה לבחון את תקינות המקלטים ולהעביר לוועדי היישובים נהלים וציפיות באשר לתקציב, עם דגש רב על שיפור ברמת החשמל, הבטיחות במבנה, מעקות ומדרגות החירום ורק לאחר מכן על שיפוץ האסתטיקה של המבנה (ריצוף, צבע וכו'). שלושה יישובים כבר החלו ליישם את הנהלים – רשפון, כפר נטר וקיבוץ געש.

מלבד ההיבטים הטכניים של ביטחון המועצה, מוקמים כעת ביישובים צוותי חירום (צח"י) אשר יופעלו בעת אירוע אמת בתוך היישוב ויהיו הראשונים להעניק מענה וטיפול בכל הנוגע לרווחה, בריאות, חינוך, ביטחון ועוד. בהיבט המרחבי יוקם מרכז הפעלה מועצתי ויינתנו הנחיות לתושבים בהתאם למדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף. לטובת הקמת צוותי החירום, נרכש עוד בזמן מבצע 'צוק איתן' ציוד משלים כפנסי תאורה, שכפ"צים, תאורת חירום ומכשירי קשר. במהלך השנה שעברה נרכש ציוד נוסף שיחולק ליישובים במהלך שנת 2020. נכון להיום, הוקמו צוותי צח"י בשבעה יישובים במועצה.

אריה מסביר את הצורך בהקמת מערך המוכנות לשעת חירום: "במסגרת ההיערכות אנחנו מבינים שבמלחמה כלל ארצית, כוחות פיקוד העורף לא יהיו זמינים אלינו בטווח המיידי כיוון שאם ייפגעו בניינים רבי קומות במרחבים העירוניים הסמוכים, מן הסתם כוחות הסיוע יתרכזו בהם וייקח להם זמן להגיע למגזר הכפרי".

 

 

 

יחידת החילוץ של מועצת חוף השרון פועלת בשטח

היחידה הוקמה לפני כ-3 שנים והיא מונה כיום 40 מתנדבים ומתנדבות. מטרתה של היחידה היא להגיש סיוע ראשוני במגוון אירועים וגזרות ותרחישים שבהם פעולות חילוץ והצלה נדרשות, ולתת מענה מציל חיים באתרי הרס ובמקומות שבהם נדרש חילוץ מגובה. עם הזמן היחידה מתקדמת ומתמחה בתחומים נוספים.

"המטרה היא לא רק לבוא ולטפל נקודתית באירוע", מסביר דני קרסו, ראש יחידת החילוץ. "מלבד פעולות החילוץ או הכיבוי יש כאן תרומה לקהילה וטיפול בתמונת מצב סביבתית יותר. אנחנו מטפלים בכל מה שקורה בהיקף אזור ההרס, אם זה לבדוק אם מישהו זקוק לסיוע בסמוך לאזור, אם התושבים זקוקים להסבר והנחיות ואם האוכלוסייה מסביב זקוקה גם היא לטיפול. אנחנו זמינים לכל מקרה חירום – הצפה, שריפה, נפילה לבור, נפילה ממצוקים ועוד".

בקיץ האחרון יצאתם לכמה וכמה מבצעי חילוץ וכיבוי – ספר לי עליהם.

"הייתה שריפה בשטחים הפתוחים של אזור ארסוף וכיוון שזו שמורת טבע, לא חיכינו שהשריפה תגיע לכביש כפי שנהוג לעשות, אלא נכנסו ממש אל תוך השטח ועצרנו את השריפה כדי שלא תתפשט ותפגע בבעלי החיים. הייתה לנו שריפה נוספת במשק בבית-יהושע, לשם הקפצנו שני נגררי-כיבוי ומנענו את התפשטות השריפה למשקים הסמוכים. המתנדבים גם עברו בבתים הסמוכים כדי לוודא אם גם הם זקוקים לסיוע והעניקו הסבר לתושבים".

ומה מבחינת חילוצים?

"בקיץ האחרון היו לנו כמה חילוצים בחוף הים. באחד ירדנו מהמצוק עם חבלים כדי לחלץ פצוע. הצלחנו להגיע אליו, אבל כיוון שהוא היה פצוע גב, הפרמדיק שלנו החליט שיש לחלץ אותו במסוק כדי לא לגרום לו נזק וזו באמת הייתה החלטה נכונה כי היו לו חוליות שבורות בגב. באירוע השני החבר'ה הגיעו ועזרו לכבאים לחלץ גבר ואישה שנתקעו על המצוק. הגבר לצערנו מת, אך הצלחנו לחלץ את האישה שהייתה איתו.

לפני כחודשיים היה לנו חילוץ של בחור שעשה את שביל ישראל עם כלבה ועבר באחד מחופי המועצה. הוא הגיע למקום שעה שהגאות החלה לעלות וכיוון שהכלבה נפצעה ברגליים, הוא לא הצליח לזוז איתה. קיבלנו את הדיווח דרך המשטרה. עלינו ג'יפ והצלחנו להגיע עד לנקודה מסוימת, ממנה הלכנו ברגל . לקחנו את הכלבה על הכתפיים וחילצנו את שניהם".

בינואר האחרון עברה היחידה אימון נוסף במכון וינגייט, הפעם בדגש על ניהול זירת אירוע ושיתוף פעולה עם כוחות אחרים.