אודות המועצה

סיירת "חוף בטוח": לאפשר לרחוץ בים בבטחה

סיירת "חוף בטוח": לאפשר לרחוץ בים בבטחה

 

הוטרדתם בחוף הים? אתם לא לבד. קבוצת וואטסאפ חדשה שהחלה לפעול בשיתוף כיתת הכוננות המועצתית מאפשרת לקרוא לעזרה

בחודשים האחרונים החלה לפעול סיירת מועצתית חדשה בשם "חוף בטוח". הסיירת פועלת באמצעות מתנדבים ומטרתה לספק מענה לתושבים ותושבות הנקלעים למצוקה כתוצאה ממטרידים שונים – בעיקר בחוף הים – ולהגביר את תחושת הביטחון.

"הצורך הגיע מנופשים ונופשות בים", מספר דני קרסו, תושב רשפון וראש כיתת הכוננות המועצתית שעומד בראש היוזמה. "התחלנו לטפל בזה בכמה מישורים – דרך המועצה, מול שחר הקב"ט ועו"סית קהילתית יערה שטולברג, שהפעילו את המשטרה ואת האמצעים שיש למועצה, בין היתר הגברת הסיורים, אכיפה של פקחים, שילוט וכיוצ"ב, ובמקביל הקמנו קבוצת וואטסאפ של מתנדבים. לקחנו חבר'ה מכיתת הכוננות שהתחום עניין אותם, בעיקר אנשים שגרים יותר קרוב לאזור החוף, הוצאנו הודעה בפייסבוק שמי שרוצה לעזור או מרגיש לא בטוח בחוף – שיצטרף לקבוצה, ואנחנו עושים את המיטב שביכולתנו לספק מענה לפניות המגיעות אלינו".

הקבוצה מספקת בעיקר מענה להטרדות בחוף הים. במהלך הקיץ מגיעות תלונות על הטרדה בתדירות של פעמיים בשבוע. אנחנו עושים את המיטב אבל הפעילות שלנו נעשית בהתנדבות, והיא אינה תחליף לעבודת המשטרה. הפעילות בקבוצה מאפשרת להנגיש עזרה משטרתית אל החוף, לעכב את המטריד ולהביא אותו לניידת המשטרה, או להביא את המשטרה בצורה יעילה יותר לחוף ולפתוח את השער בירידה אל החוף על ידי אנשים המורשים לכך.יערה שטולברג, עובדת סוציאלית קהילתית במועצה: "הודות למאמצים של המתנדבים ולדני בראשם, החוף נעשה בטוח ויותר נעים. לפני שיצאנו לדרך הגיעו למחלקה לשירותים חברתיים לא מעט דיווחים מבני ובנות נוער ומתושבים ותושבות החוששים להגיע לחוף. דני והמתנדבים נותנים מענה הכרחי וחשוב ואני מזמינה הורים, בני ובנות נוער, תושבים ותושבות בכל גיל להצטרף לקבוצת הוואטסאפ גם כמתנדבים ומתנדבות שמוכנים/ות לעזור במאמצים וגם כמתרחצים ומתרחצות בחוף המעוניינים להסתייע בשירות. במאמץ קהילתי משותף נוכל להפוך את החוף לבטוח".

כיצד פועלת הקבוצה?

המתנדבים שלנו יוצאים אחת לשבועיים לסיור חוף במהלך כל הקיץ. הסיור מבחינתנו הוא מקדם הגנה טוב. הפגנת נוכחות מספיקה כדי לייצר הרתעה. בעקבות לחץ שלנו, שוטרי מג"ב עורכים סיור בחוף פעמיים בשבוע. קבוצת הווטאסאפ מונה כרגע כ-50 איש, מתוכם 20 מתנדבים והשאר נופשים.

עד היום עיכבו מתנדבי חוף השרון בסיוע קבוצת הוואטסאפ חמישה מטרידים. שניים מהם עוכבו לאחר שביצעו מעשה מגונה מול נופשות.

דני קרסו: "המטרה שלנו היא לאפשר לבנות ובני הנוער ולמשפחות לרדת לים בבטחה וליהנות. בישראל יש חוק נגד נודיזם ואין חופים מוגדרים לכך. רצועת החוף מאפולוניה-הרצליה ועד 500 מטר וצפונית לסוכת המציל היא אזור אכיפה מוגבר".

נועה מרשפון, הקימה את קבוצת הוואטסאפ של "חוף בטוח": "הקמנו את הקבוצה לפני שנתיים, אחרי שהייתי בים ונתקלתי מדי פעם בתופעה של גברים שמבצעים מעשים בעלי אופי מיני מול נשים. סיטואציה אחת לא נעימה נמשכה הרבה זמן לעיני נערות בנות 16-15. זה מאוד הפריע לי והייתי מאוד מוטרדת מהנושא. סיפרתי את הסיפור לכל מי שהכרתי באזור, עד שזה הגיע אל דני קרסו. התלבטנו מה לעשות, ובסוף החלטנו לפתוח את הקבוצה.

חברי הקבוצה הם נופשים ומתנדבים מהאזור. בכל פעם שהמתנדבים יורדים לים, הם בכוננות להתריע על מטרד, אם יש כזה.

אני חשה שלאחרונה יש ירידה בתופעה וזה מאוד משמח אותי ואת הסביבה שלי. זה היה עניין של מספר גברים שחזרו שוב ושוב אל החוף, ולא הייתה מספיק התרעה. כל הכבוד לדני קרסו ולקבוצת המתנדבים שעושים מאמצים כדי למזער את התופעה ומשקיעים מזמנם".

להצטרפות לקבוצת הוואטסאפ של "חוף בטוח" שלחו הודעה אל דני קרסו: 050-5243537 או לרכזי ההתנדבות ביישובים השונים.

הוטרדתם בחוף הים?

  • התקשרו 100 למשטרה
  • פנו בקבוצת הוואטסאפ אל סיירת המתנדבים
  • הסתייעו במצילים או באזרחים הנמצאים בקרבתכם