אודות המועצה

עלייה משמעותית ומטרידה במספר אירועי הכלבת ברחבי הארץ

רשות הטבע והגנים החלה במבצע חיסון ודילול אוכלוסיית התנים

במהלך השבועות האחרונים נרשמה עלייה משמעותית ומטרידה במספר אירועי כלבת בכלבים ובתנים, נכון להיום בצפון הארץ, באזורים הכוללים את עמק המעיינות, הגלבוע, עמק בית שאן, עמק יזרעאל ויוקנעם. לנוכח התפרצות המחלה ולנוכח הריבוי הטבעי המוגבר של התנים, פועלת המועצה בשיתוף רשות הטבע והגנים למניעת הידבקות חיות הבר במחלה, ולאחרונה רכשה פיתיונות חיסון לכלבת לפיזור בשטחים הפתוחים. פיתיונות החיסון אינם רעילים אך יש להימנע מלגעת בהם. במקביל, החלה רשות שמורות הטבע והגנים במבצע דילול אוכלוסיית התנים והשועלים על מנת לצמצם את אוכלוסייתם. בתחומי המועצה לא מבוצעת הרעלה של חיות הבר.

לא רבים יודעים, אך במידה שחלילה תתגלה המחלה באזורנו והוא יוכרז ע"י משרד החקלאות כאזור נגוע בכלבת, כל כלב וחתול שאינו מחוסן בחיסון תקף – יומת. כדי להימנע מאי נעימויות קוראת המחלקה הווטרינרית לבעלי כלבים וחתולים להקפיד ולחסן את חיות המחמד מגיל 3 חודשים ולאחר מכן באדיקות מדי שנה. נוסף על כך, במועצה חוזרים ומבקשים להימנע מהאכלת חיות הבר ולהקפיד לשמור על פחי האשפה סגורים כך שהתנים לא יימצאו מזון בתוך היישובים ולהקפיד על יציאה עם הכלבים כשהם קשורים ברצועה על מנת להימנע ממפגשים בלתי צפויים ומסוכנים עם בעלי חיים נגועים ובכל מקרה להיות ערניים לכל בעל חיים משוטט שהתנהגותו מוזרה או תוקפנית.

בכל מקרה של נשיכה או שריטה מבעל חיים יש לשטוף במים וסבון, לגשת מיד לקבלת טיפול רפואי.  כמו כן חשוב מאד להגיע ללשכת משרד הבריאות בנתניה ברח' ויצמן 23 (טלפון 09-8300111) – בסמכותה להחליט אם להסגיר את בעל החיים הנושך לתצפית כלבת ואם על האדם שננשך לקבל חיסון נגד כלבת.