אודות המועצה

פרידה וגירושין

 

מרכז תמיכה והדרכה פורץ דרך לזוגות

 בהליכי פרידה וזוגות גרושים החל לפעול בחוף השרון

 

מרכז "בין לבין" הוא מיזם חברתי חדשני בישראל. המרכז החל לפעול בימים אלה במועצת חוף השרון והוא מציע עוגן חברתי וטיפולי לילדים ולהורים גרושים. אנשי מקצוע מובילים התאגדו למיזם משותף ומספקים תמיכה רגשית, מידע מקצועי, הדרכה וליווי להורים, ילדים ובני הנוער בתהליכי השינוי המשפחתי ולאחריו

 

"כמאמר השיר המפורסם, 'הבטחנו זה לזו ברגע של חולשה, שאם זה ייגמר נגמור את זה יפה', כך נשבעים זה לזה בני זוג שמרגישים את הפרידה הקרבה, אבל שום דבר לא מכין אותם לסערה שעומדת לפקוד אותם אישית ומשפחתית ולפורר את השבועה הזו", אומרת מיכל פפר, מיוזמות פרויקט "בין לבין". "תהליכי פרידה וגירושין הם מהקשים שיש ומוגדרים בספרות המקצועית כתהליכי אובדן ואבל. התקווה לפתוח פרק חדש בחיים מתערבבת עם טלטלה רגשית עזה, הכוללת חששות, כעסים, עצב, אשמה ועוד. לצד אלה מתרחש גם שינוי כלכלי משמעותי: אותן משכורות שפרנסו משק בית אחד צריכות כעת לממן שני משקי בית, ושלא נשכח גם את הקרבות העקובים מדם על הרכוש המשפחתי".

 

לצורך מתן מענה בתחום זה – הכולל בשנים האחרונות יותר ויותר הורים, ילדים ובני נוער – הצטרפה לאחרונה המועצה האזורית חוף השרון אל "בין לבין", מיזם חדשני שמטרתו ללוות ילדים והורים בגירושין. "בתוך כל ההתרחשות הזו, שפוקדת כיום כל משפחה שלישית בישראל,  ישנן גם דמויות קטנות, שבסיס חייהן המוכר התמוסס בזמן קצר. לדמויות האלה קוראים הילדים שלנו, ופעמים רבות הם פשוט נשמטים מבין אצבעותינו בשלב הזה – בלי משים אנחנו מתקשים לראות מה עובר עליהם ומה הם צריכים – והם הופכים שקופים, דווקא בתקופה שבה הם זקוקים לתמיכת הוריהם יותר מכול", מוסיפה מיכל.

 

מייסדי המיזם הם הגברת מיכל פפר והמנטור ד"ר מייק נפתלי מעמותת "טופז ליזמות חברתית חדשנית". יחד עם מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים סיונה גולן, הם פתחו מרכז ייחודי בשפיים. צוות המיזם כולל גם מגוון יועצים בכירים מתחומי המשפט, הפסיכולוגיה, העבודה הסוציאלית והחינוך, כולם בעלי ניסיון רב בתחום הגירושין, וכולם מתנדבים במיזם למען מטרה אחת – לפתח מודל תמיכה למשפחות בתהליכי הפרידה ואחריה. המרכז עצמו ייתן מגוון מענים בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב, ותנהל אותו מורן יעקב, עובדת סוציאלית קלינית שמביאה עימה ניסיון רב בטיפול בילדים נוער והורים, בעלת הכשרות בגישות מתקדמות בעולם הטיפול (CBT, DBT).

 

מה הוביל  לפיתוח המיזם הזה ולהקמת המרכז החדש בחוף השרון?

 

מיכל: "התפיסה והאמונה ששינוי המבנה המשפחתי הוא דבר משמעותי כל כך, שהוא מחייב אותנו ההורים לקבל ידע וכלים – ממש כמו שמקובל היום להיערך להולדת תינוק במשפחה. זוגות נרשמים ל'קורס הכנה ללידה' כבר בחודשים הראשונים להיריון. הם מבינים את גודל השינוי ורוצים לצלוח אותו. החזון שלנו הוא שכאשר הורה או זוג הורים מחליט/ים 'לפרק את החבילה' – הוא/הם לא יישאר/ו לבד עם ההתמודדות הזו. תהיה להם תחנה שניתן לעצור בה, להצטייד בידע, להרגיש מובנים ומוכלים ולהתמודד עם כל אתגרי הגירושין וההורות המשותפת ביום שאחרי."

 

"מעל לכול", אומרת מיכל, "החזון שלנו מכוון לכך שהרבה מאוד ילדים להורים בפרידה ואחריה יפסיקו להיות שקופים. מדובר באוכלוסייה של לכל הפחות רבע מיליון ילדים ונוער בישראל. חשוב לנו שהורים מתגרשים יבינו את צורכי ילדיהם בכל שלב ובין שני בתים, שהמורים יהיו ערניים למצב הילדים בתוך ואחרי הגירושין ואפילו שהמדריכים בתנועת הנוער, למשל, יבינו מה עובר על בני הנוער שהוריהם גרושים, כשהם צריכים להחתים טופס הסכמת הורים לטיול ולדאוג לתשלום עבורו.

אנחנו מחפשים את הדרכים והשבילים אל הילדים כדי לספק להם תמיכה חברתית ורגשית מקיפה, וגם להורים, כמובן, שיזכו בעצמם לאוזן קשבת, לאמפתיה אבל גם למידע רלוונטי, כדי שיבינו את האחריות האדירה שמוטלת עליהם להתעלות מעל הפגיעות האישיות שלהם, להקל על ילדיהם ולא להכניס אותם לסכסוך הזוגי. ברור לכולנו שזהו אתגר גדול לכל הורה בגירושין, בין היתר כי המבנה המשפטי שלנו בתחום דיני המשפחה בישראל לכשעצמו מגביר את העימות בין הצדדים. בנוסף, אנו חיים בעידן של שינוי בנורמות החברתיות (מעבר ממבנה משפחתי פטריארכלי למבנים חדשים), דבר שמייצר אי בהירות לגבי זכויות וחובות של כל צד ומגביר חרדה, תחרותיות ותוקפנות".

 

באיזה שלב אפשר לפנות למרכז "בין לבין"?

 

עו"ס מורן יעקב: "בכל שלב ניתן לפנות אלינו ולקבל תמיכה, מידע, עזרה ואוזן קשבת. תהליך ההסתגלות לשינוי של פרידה וגירושין אורך בממוצע בין שנתיים לארבע שנים. ניתן וכדאי לפנות כבר כשמחליטים להיפרד – לשמוע על האופן שבו כדאי לספר לילדים, על דרכים מומלצות להליכי גירושין, על המשמעות של כל בחירה שנעשית בעת הפרידה, ואפשר לפנות בשלבים מתקדמים יותר של התהליך, לרבות אחרי הגירושין עצמם. לאחר הפרידה הרשמית מתרחשים אירועים שונים שמאתגרים מחדש את ניהול ההורות המשותפת – וגם אז כדאי ומומלץ לפנות אלינו למרכז ולקבל ליווי מקצועי וקצר מועד", אומרת מורן.

 

למי מיועד המרכז?

 

סיונה גולן, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במועצה: "לכל משפחה באשר היא, ללא קשר לרמת הכנסה או מספר וגיל הילדים. ייחודו של השירות הוא בהיותו שירות מומחה והוליסטי, כלומר אנחנו מספקים ריכוז של מענים מגוונים במקום אחד תוך ראייה מקיפה של הצרכים של משפחה בשלבי שינוי. המרכז מציע מגוון גדול של מענים להורים ומגוון מענים ייחודיים גם לילדים ונוער".

 

איך בעצם ניתן לעזור לילדים ולהורים בתקופת פרידה וגירושין?

 

מורן: "באמצעות מידע, כלים וליווי רגשי – הן באופן אישי והן באופן קבוצתי. מחקרים מהעולם מראים שהשתתפות בקבוצות העצמה ובסדנאות מהסוג שאנו מציעים לילדים וגם להורים, משפרת מאוד את המצב הרגשי והתפקודי של הילדים וההורים המשתתפים ואת יכולתם להסתגל לשינוי שחל בחייהם".

 

מה הניע את המועצה לפתח פעילות המכוונת להורים גרושים ולילדים למשפחות גרושות?

סיונה: "אבא, אמא, ילדים וכלב – הוא המודל המשפחתי המסורתי, שאליו מתווספים בעשורים האחרונים סוגים רבים של משפחות חדשות. בתוך מגוון סוגי הבתים וסוגי ההורות, כחצי מיליון ילדים וכל משפחה שלישית בישראל חוו גירושין – אירוע שכיח ונורמטיבי כיום אך בעל השפעות תפקודיות, רגשיות וכלכליות משמעותיות.

מתוך הבנת המורכבות הזו אנחנו מציעים ליווי נגיש, מקצועי ודיסקרטי, שיינתן ע"י אנשי מקצוע מומחים וייצור מעטפת תמיכה והדרכה למשפחות, כדי שיוכלו להסתגל לשינוי המשפחתי ולצמוח ממנו.

המועצה מציעה כאן שירותים משלימים שהם אוניברסליים, שירותים שבאים להיטיב עם התושב – לא מתוך סעד לנזקקים אלא מתוך תפיסה חברתית כוללנית של מיטביות (Well being)  של תושבי הקהילה בהווה ובעתיד".

 

 

מיכל: "המיזם יפעל בחוף השרון גם באמצעות שיתוף פעולה מצוין עם מינהל החינוך והשירות הפסיכולוגי, וגם בשיתוף הצוותים החינוכיים שישתתפו בסדנאות מידע, ויקבלו ייעוץ מצוות המיזם לאורך הדרך. הילדים והנוער יוכלו להשתתף בקבוצות העצמה ו/או בשיחות אישיות שיתקיימו במסגרת בתי הספר.

 

בית הספר מהווה עוגן משמעותי מאוד בחייהם של ילדים ובני נוער, והעבודה המשותפת הזו, באופן רב מערכתי, היא מפתח ביצירת מעטפת תומכת שכולם יוצאים נשכרים ממנה. אנחנו יודעים שלבית הספר יש מרכיב מרכזי גם באיתור ילדים ונוער במצוקה וגם ביכולת להגיש להם סיוע מיידי ומקצועי, ולכן אנחנו מתכננים לפעול גם בבתי הספר בסיוע הצוותים המקצועיים של בתי הספר, וכמובן בשיתוף ההורים".

 

מה מאפיין ילדים והורים במשפחות שחוות גירושין?

 

מורן: "אומנם כל משפחה וכל אחד מבני המשפחה מגיבים בדרכם, עפ"י סגנונם האישי וגילם, אבל בהחלט קיימים מאפיינים משותפים רבים למתגרשים ולילדיהם, כגון תחושות של בלבול, חוסר אונים, אשמה גדולה, כעס רב, עצב, חרדה ובדידות. השנה הראשונה היא לרוב הקשה ביותר מבחינת כל בני המשפחה, אבל לעיתים תהליך ההסתגלות נמשך אפילו זמן ארוך יותר, בפרט אם ההורים מתקשים להגיע להסכמה ולתקשורת סבירה ביניהם אודות ניהול ההורות המשותפת ביום שאחרי".

 

 

אילו שירותים מציע המרכז?

 

מורן: "המרכז מציע מגוון שלם של שירותים לילדים ולהורים הכולל ייעוץ אישי והכוונה. לאחריו נבחר לכל פונה המענה המתאים עבורו/ה ו/או עבור הילדים.

בין היתר, מציע המרכז גישור לגירושין ע"י מגשרים מומחים בגישור זוגות בהליכי פרידה, ייעוץ להתנהלות כלכלית אחרי פרידה – ייעוץ אישי וקבוצתי ע"י יועצים כלכליים מנוסים, טיפול רגשי אישי ע"י פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנויות או תרפיה גופנית, קבוצות שיתוף וצמיחה (סדרת מפגשים קבוצתיים לתמיכה והעצמת נשים וגברים גרושים), סדנת 'נשארים הורים' (ידע וכלים להתנהלות הורית אחרי פרידה), פעילויות פנאי – הרצאות, קבוצות ריצה, שיעורי מיינדפולנס וסדנת כתיבה ויצירה עם אומנים".

 

 

שעות פעילות המרכז: שני, שלישי וחמישי 20:00-16:00,  שישי 13:00-8:00

 

לבירור פרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ ראשונה ללא עלות:

מורן יעקב:  050-2211391  moranbalev@gmail.com

לפרטים נוספים על המיזם: www.balev.org

 

 

המיזם מלווה ע"י הנהלה ציבורית מתנדבת של מומחים בתחומי הפסיכולוגיה, משפט, עו"ס וחינוך, בעלי ידע וניסיון עם תופעת הגירושין ברמה החברתית:

 

 • ד"ר מייק נפתלי – המנטור של המיזם מטעם "טופז" ונשיא "טופז". כיהן כמנכ"ל מייסד בעמותת "אנוש", מנכ"ל ארגון על"ם – למען נוער ישראלי בסיכון, יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל. בעל תואר שלישי מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

 

 • ד"ר דורית אלדר-אבידן – בעלת תואר שלישי בעבודה סוציאלית, שימשה במגוון תפקידים בכירים במערכות הרווחה הכוללים פיקוח מחוזי, עבודה פרטנית, זוגית ומשפחתית. הממונה הארצית על הקמת יחידות הסיוע שליד בתי המשפט לענייני משפחה.

 

 • ד"ר ענבל בראון קיבנסון – מומחית בתחום כשלון קשר על רקע גירושין (ניכור הורי), עו"ס קלינית, ראש המגמה להפרעות התנהגות ובעיות רגשיות באוניברסיטת חיפה.
 • ד"ר טלי טופילסקי – עו"ס קלינית וחוקרת בכירה במאיירס-ג'וינט מכון ברוקדייל. מחקרה מתמקד בהערכת תוכניות התערבות עבור משפחות בתהליכי פרידה וגירושין.

 

 • עו"ד שירי מלכה – עו"ד בעלת תואר שני במשפטים. ממונה על ידי בית המשפט כאפוטרופוסית לדין של קטינים – המייצגת קטינים בסכסוכים משפטיים בין הוריהם.

 

 • השופט בדימוס מר פיליפ מרכוס – שופט בית המשפט לענייני משפחה בירושלים וסגן נשיא לענייני משפחה במחוז ירושלים, משפטאי, יועץ לוועדות הכנסת, מרצה וחוקר בתחום מניעת כשלון קשר על רקע גירושין (ניכור הורי).

 

 • ד"ר פרץ סגל – מנכ"ל האגודה הישראלית לגישור ויישוב סכסוכים, לשעבר ראש תחום חקיקה במשרד המשפטים, ממחוקקי החוק ליישוב סכסוכים במשפחה.

 

 • ד"ר ברוך עובדיה – עו"ס ומחנך, מרצה על מדיניות חברתית ומשפחה במסלול האקדמי המכללה למינהל, שימש כחבר הנהלה וגזבר המועצה הלאומית לשלום הילד, הקים וניהל את המחלקות לשירותים חברתיים.

 

 

 • ד"ר יואה שורק – עו"ס וחוקרת בכירה במאיירס-ג'וינט מכון ברוקדייל. מומחית במדיניות הטיפול במשפחות במשבר ובילדים בסיכון. בעבודת הדוקטורט שלה חקרה את חייהם של ילדים להורים גרושים מנקודת מבטם של הילדים. בעלת תואר שלישי בעבודה סוציאלית, מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

 • ד"ר מור שחורי סטאל – פסיכולוגית קלינית מומחית, מדריכת הורים, מדריכה פסיכותרפיסטים ומטפלים באומנות. מרצה לפסיכותרפיה ולתיאוריות פסיכודינמיות בתואר שני. חוקרת ומרצה בתחומים של התמודדות עם גירושין במשפחה ועם שכול ואובדן.

 

 • פרופ' ציפורה שכטמן – פרופסור מן המניין אמריטה מאוניברסיטת חיפה בתחום הייעוץ והטיפול הקבוצתי של ילדים ומתבגרים בעלי קשיים רגשיים חברתיים, בכללם ילדים להורים גרושים. בעלת תואר שלישי בחינוך וייעוץ למבוגרים.