אודות המועצה

קיבוץ שפיים חוגג 90

קיבוץ שפיים חוגג 90

קיבוץ שפיים חוגג השנה 90 שנות קיום והגשמה בשורה של אירועים, חגיגות ופעילויות, המשלבות היסטוריה, ערכים חברתיים, תרבות, קהילה ויצירה

קיבוץ שפיים נוסד בשנת 1927 בלב המושבה הרצליה. בשנת 1935 עבר הקיבוץ למיקומו הנוכחי על מצוק הכורכר לחוף הים התיכון. מקור השם בספר ישעיהו מ"א 18: "אפתח על שפיים נהרות".

בימים שלפני קום המדינה שכן בקיבוץ בסיס הפלמ"ח שעסק בקליטת מעפילים בלתי לגאלית.

במאמר על ההיסטוריה של הקיבוץ כותבת תמר שגיא: "ב-1.3.1935 עלתה הקבוצה, שנקראה אז 'פלוגת הקיבוץ המאוחד הרצליה', לאדמות 'אל חארם', לימים קיבוץ שפיים. תחילה עבדו החברים בפרדסים בסביבה. המשק גדל: נוספו רפת, לול, פרדס, גן ירק ומשתלה".

ותיקי הקיבוץ נטלו לא אחת חלק באירועים בעלי חשיבות לאומית, הבולט שבהם קשור למפעל ההעפלה. בין השנים 1938 ל-1945 שימש חוף שפיים כחוף לעלייה בלתי לגאלית לארץ ישראל. המעפילים הורדו לחוף על ידי לוחמי הפלמ"ח בעזרת חברי הקיבוץ, והועברו מיד למשק, ומשם פוזרו ליישובים סמוכים".

השנה קיבוץ שפיים חוגג 90 שנה עם שלל מחוות ואירועים, ביניהם 'שביל שפיים' שנחנך לפני מספר חודשים, ובו מוצגות אבני הדרך בהיסטוריה של הקיבוץ. השביל מתחיל בכניסה הראשית ליד הרפת, ממשיך דרך שדרת הפיקוסים המרכזית, ועובר בין תחנות מרכזיות בקיבוץ: הסנדלרייה הישנה, מגדל המים, באר א', המרפאה הישנה ומקומות נוספים.

לאורך השביל פזורים אופניים ישנים שנאספו ונצבעו, ועליהם שלטים המכילים תמונות וטקסטים מקוריים מתוך ארכיון הקיבוץ. מי שיגיע לטייל לאורך השביל יוכל לקרוא על החליבה הראשונה ברפת, על ענפי החקלאות הראשונים של הקיבוץ, ביניהם מטע הבננות, החינוך בקיבוץ לאורך השנים, על אנקה – האחות המיתולוגית ועל דמויות מפתח נוספות.

גליה ליברמן, האחראית על פרויקט חגיגות ה-90: "אנחנו רואים בחגיגות שנת ה-90 הזדמנות למפגש רחב עם הקהילה, יצירת פעילות חווייתית, הזדמנות להכיר ולשתף תושבים חדשים וכמה שיותר אנשים בפעילות ובהיסטוריה שלנו. במסגרת שנת ה-90 נערכו בקיבוץ שורה של פעילויות, בהן שבוע בריאות וספורט ומרוץ קהילתי, 'שבת של פעם', פעילות בני הנוער לטיפוח ושימור שמורת השרון, סדרת טד – שפיים על הבר בה חושפים חברי הקיבוץ את פועלם.

נדבך חשוב ומרגש במסגרת חגיגות ה-90 נוגע להנצחת ראשוני המייסדים – בערב יום הכיפורים צפויים לעלות חברי הקיבוץ לבית העלמין ולהנציח את דור המייסדים על ידי הנחת זרי פרחים. בנוסף לכך, מתוכננת תערוכת צילומים בה משתתפים למעלה מ-100 אנשים, שכל אחד מהם בחר מקום בשפיים שיש לו זיקה אליו או זיכרון ממנו. מתוך מגוון התמונות נבחרו 10 צלמים שצילמו את המקום, וכל אחד סיפר מה הקשר שלו אליו. כמו כן  מתוכנן אירוע סיום חגיגי וגדול".

בוקסה:

תעודת זהות: קיבוץ שפיים

שנת עליה לקרקע: 1927 בהרצליה, ולאחר מכן ב-1935 במיקום הנוכחי

מספר הנפשות: 1,290

ענפי מסחר: מלון ובית הארחה שפיים, פארק המים, מפעל פוליכד, מרכז קניות, רפת משותפת עם יקום וגעש, גד"ש משותף עם יקום – בוטנים ואבטיחים, מטע מנגו, פרדסים ואבוקדו.

מייצג בשפיים