אודות המועצה

תוכנית להב"ה לנוער בסיכון יוצאת לדרך + נלחמים ומונעים אלימות בקרב ילדים ובני נוער

תוכנית להב"ה לנוער בסיכון יוצאת לדרך

תוכנית להב"ה (למען הנוער בסיכון במרחב הכפרי) של משרד החינוך ומשרד הרווחה היא תוכנית ייחודית המותאמת למועצות אזוריות. התוכנית נוצרה מתוך הבנה כי למרחב הכפרי מאפיינים ייחודיים ובהתאם גם הצרכים של בני הנוער בו. התוכנית מושתתת על יצירת שיתופי פעולה בין כלל הגורמים העוסקים בנוער במטרה לתת מענה מיטבי המותאם לשטח, באופן שבו רואים את בני הנוער מבוקר ועד ערב. התוכנית מובלת ע"י רכזת מטעם מחלקת החינוך ועו"סית מטעם המחלקה לשירותים חברתיים.

עו"סית להב"ה, שירן שאולוב, הובילה את פרויקט להב"ה בעמק חפר וכיום מרכזת את פעילותו בחוף השרון: "בתוכנית להב"ה יש תהליך מערכתי של התמקמות כדי להיות כתובת ראשונה להתייעצות ומענה במקרים של בני נוער או תופעות קבוצתיות שמצריכות התייחסות, כמו למשל נוער הנמצא על סף נשירה מבית הספר, מקרים של בני נוער במצב חברתי בעייתי, אירועים אישיים שקרו לבני הנוער ומצריכים מענה וכתובת".

מה חשיבות התפקיד בעינייך וכיצד את רואה אותו בא לידי ביטוי במועצה?
"אני אמונה על הפן הטיפולי בתוכנית ומהווה כתובת להתייעצות, לחשיבה משותפת ולמתן מענים עבור הגורמים שעוטפים את בני הנוער ולבני הנוער עצמם. כיום התוכנית בתהליכי כניסה למועצה ואני רואה חשיבות רבה, בשלב זה, בהיכרות עם כלל הגורמים שעוטפים את בני הנוער ברחבי המועצה וכן במיפוי צרכים ומענים קיימים. זאת במטרה לייצר שיתופי פעולה עם הגורמים השונים, לדייק יחד מענים קיימים ולייצר יחד מענים חדשים שיהיו מותאמים לפרטים, קבוצות וקהילות בהתאם לצרכים שיצופו מהשטח".

 

איך מתבצע שיתוף הפעולה עם רכזת להב"ה?
"הרכזת ואני בקשר רציף, ואנו נוכחות בפורומים רלוונטיים באופן שוטף. בימים אלו אנחנו מקיימות יחד, כצוות לכל דבר, את תהליכי ההיכרות והמיפוי ברחבי המועצה וכדמויות שמגיעות עם הסתכלות חינוכית וטיפולית. המטרה היא שנוכל לקיים הסתכלות רחבה על בני הנוער ולבנות את התוכנית באופן שיתאים לצורכי המועצה".

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר עם שירן שאולוב: 09-9596523  או באימייל: shirans@hof-hasharon.co.il

 


נלחמים ומונעים אלימות בקרב ילדים ובני נוער

איך לנהל שיח בוואטסאפ? אילו תכנים להעלות לאוויר, ואילו לא? חרמות ברשת, איך מזהים התנהגות לא נאותה ומצבי סיכון ברשת. למי לדווח ואיך להתייחס אליהם? אלה הם רק חלק מהנושאים שאיתם תתמודד מעתה תוכנית חדשה של המשרד לביטחון פנים לתחום האלימות ומניעת התנהגויות סיכוניות שהחלה לפעול במועצה. המטרה: לאתר מבעוד מועד מקרים של אלימות, לטפל בהם ולצמצם ככל הניתן את הישנותם

"אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפנינו הוא זיהוי תופעות של מצבי סיכון של בני נוער בכל אחת מזירות החינוך ובקהילות", אומרת עדי נודל שתרכז את התוכנית למניעת התנהגויות סיכוניות. "השאיפה היא ליצור סדרה של מפגשים והרצאות להורים, שיתנו להם כלים להתמודד עם מצבים שונים, להוציא דפי מידע בנושאים שונים וליצור פעילויות בלתי פורמליות בתנועות, במרכזונים לילדים ולבני הנוער.

תחום הטלפונים הניידים הוא נושא מרכזי המעסיק מאוד את ההורים בכל הגילים. אחד הרעיונות שכבר עלה לדיון בחלק מבתי הספר הוא יוזמת 'תנו לגדול על שקט' – פרויקט שכבר קיים בכמה בתי ספר בארץ. במסגרתו מבצעים קנייה משותפת של טלפונים 'טיפשים', במקום הסמארטפונים שמככבים היום אצל הילדים. אני מאוד מאמינה בזה ורוצה לקדם את הפרויקט, ללוות את התהליך, לייצר מפגשים עם ההורים ולקחת את זה קדימה כדי לקיים תהליך רחב עם ההורים.

תחום פעילות נוסף הוא סיירת ההורים שפועלת ביישובי המועצה כבר כמה שנים. בשנה וחצי האחרונות לא היה רכז לתוכנית ועכשיו אנחנו מעוניינים לחזק אותה. הסיירת מסתובבת במקומות שבני הנוער מבלים. גם במסיבות טבע שיש פה בסביבה. המטרה היא להיות שם עבור בני הנוער ולמנוע מצבים מסכני חיים. קרו מקרים של בני נוער שאיבדו את ההכרה למשל, והסיירת פינתה בני נוער באמבולנסים. הסיירת שם כדי שיהיה מבוגר אחראי בשטח. המתנדבים עוברים הכשרה של עזרה ראשונה והחייאה".

ליצירת קשר עם עדי נודל: 052-5986846 או באימייל: adin@hof-hasharon.co.il