אודות המועצה

תנועות הנוער

מועצה בתנועה

כמחצית מילדי המועצה משתתפים בפעילות תנועות הנוער האיחוד החקלאי, הצופים והשומר הצעיר הפועלות בתמיכת המועצה במרבית יישובי המועצה. הלכנו לבדוק מהן הפעילויות השונות שמספקות תנועות הנוער השונות, מה צפוי לצעירים במהלך השנה הקרובה, וגם – מהם הערכים שמונחלים בפעולות. נוער בתנועה, מודל 2019

כבר מספר שנים פועלות בחוף השרון כמה מתנועות הנוער: תנועת האיחוד החקלאי פועלת בשלושה סניפים – בני ציון, השלושה ותל יצחק, תנועת הצופים מפעילה קינים בכפר שמריהו וברשפון, והשומר הצעיר פועל בגעש וביקום. מבדיקה שערכה המועצה לאחרונה עולה כי כ-50% מבני הנוער משתתפים בפעילות התנועות. "מדובר בנתון משמעותי בהשוואה לממוצע הארצי", אומר אליעד ויסמן, מנהל מחלקת צעירים, נוער וספורט שתומכת ומלווה את פעילות תנועות הנוער השונות. "לכל תנועה סגנון פעילות והתנהלות משלה מה שמקנה רבגוניות ועניין בשיח המשותף", מסביר אליעד. "מחלקת הנוער במועצה תומכת בכל תנועות הנוער בהקצאת תקציבים להסעות, תקציב להצטיידות, פעילות הדרכתית וכמובן אירועי שיא שמאחדים את התנועות". אליעד מסביר כי במקביל לפעולות תנועות הנוער, במועצה פועל פורום רכזי נוער שמכיל בתוכו גם את רכזי התנועות. "בפורום אנחנו מחברים את כולם לשיח המועצתי ולומדים זה מזה. אנו רואים בתנועות הנוער מודל חִברות ומנהיגות שמאפשר לכל נער ונערה לקחת חלק ולהדריך ולהיות פעיל, ובעיקר להשתייך למסגרת גדולה שמפגישה בני נוער מכל הארץ".

בנוגע לפעילות המתוכננת לשנה הקרובה מספר אליעד: "שמנו לעצמנו מטרה משותפת לעבוד יחד על 'שגרה בטוחה' לחזק את תחושת הביטחון והשייכות של חניכי התנועות, ללכת תמיד הביתה עם תחושה שבסניף, ובנעורים, תמיד יראו אותי, יתייחסו אליי, יפרגנו לי ובעיקר שלא יקרה דבר שיפגע בי או באחרים. אנו יוצאים לדרך עם בנייה משותפת של תוכנית, ולקראת פסח נוציא אותה לפועל".

בכל שנה מקיימת המועצה את אירוע השיא לפעילות הזו במסגרת יום ההוקרה לתנועות הנוער. האירוע מתקיים במסגרת פסטיבל המוזיקה ומהווה יום של מפגש משותף ומהנה, ובעיקר מחבר בין כל חניכי התנועות. "באופן אישי גם אני גדלתי בתנועת נוער, בצופים, ועשיתי את הדרך מחניך למרכז שבט. מרחק הזמן מלמד אותי גם היום שהאמונה ש'נוער מוביל נוער' היא הבסיס לכל תנועת הנוער. אני גאה בכך שבחוף השרון אנו לא רק מאמינים בכך אלא מיישמים זאת בפועל. הרווח של החניכים בכל הגילאים גדול ומשמעותי".

הצופים

תנועת הצופים העבריים היא תנועת הנוער הראשונה והגדולה בישראל. התנועה מאגדת למעלה מ-85,000 בני הנוער בכ-200 שבטים, תוך הובלת תרבות ציונית אקטיבית.

תנועת הצופים נוסדה בשנת 1907 בבריטניה, ומשם התרחבה והפכה לתנועה חברתית כלל עולמית. תנועת הצופים עוסקת בחישול הנוער והילדים ובהקניית ערכים לקראת היותם בוגרים טובים יותר ומועילים יותר לעצמם ולסביבתם, אזרחים טובים, אנשים המסוגלים להנהיג ולהוביל, לשתף פעולה ולהתוות דרך.

לאורך כל 100 שנות פעילותה, פועלת תנועת הצופים באופי א-פוליטי וא-מפלגתי. היא מאפשרת לכל בני הנוער, ללא הבדלי דת, גזע, מין או דעות פוליטיות להיות חלק מהתנועה.

השנה חוגגת התנועה את שנת ה-100 בסימן הערכים שאליהם היא מחנכת. חזון התנועה אשר מתנוסס מעל כל פעילות ערכית-חינוכית-חווייתית מדגיש בפנינו את האחריות לכינון חברת מופת בישראל.

השבטים פועלים במתכונת של שתי פעולות בשבוע, בימים ובשעות קבועים, והתנועה מפעילה מערכי הדרכה בתחומים שונים המוכרים על ידי משרד החינוך. אופי הפעילות הקבוע הוא של פעולות צופיות העוסקות במורשת הצופית ופעולות שירות למען הקהילה, פעילות המבטאת הלכה למעשה את ערך ההתנדבות כערך מרכזי בחינוך הצופי. ביטוי מאוחר יותר של חינוך זה יהיה בשירות משמעותי בצבא וברוח התנדבות כאזרח בחברה.

ירדן מנגוני, מרכזת שבט ני"ר, צופי כפר שמריהו, ברשפון ובגליל ים, מספרת כי בשבט ניר (על שמם של שלושה מתושבי כפר שמריהו שנפלו במלחמת ששת הימים – נחום רומן, יורם פורטנוי ורוני ביצ׳ר)  מתחנכים כ-210 ילדים מכיתות ד׳ עד י״ב מהיישובים כפר שמריהו, רשפון וגליל ים. "חניכי השבט עוברים פעולות פעמיים בשבוע הקשורות לערכי תנועת הצופים ולצופיות מעשית, יוצאים לטיולים של יום עד ארבעה ימים במהלך השנה. הם מטיילים ברחבי הארץ בהתאם למסלולים המותאמים לרמת גילם, מופיעים בפסטיבל שבטי בשירים וריקודים שהם ממציאים, עוברים 'יום צופה' שמהווה את שיא היכולת הצופית ובו הם מקבלים דרגה, עושים א״ש לילה ומדורות. חברי השכבה הבוגרת יוצאים גם לסמינרים שמעשירים אותם ומשפרים את יכולות ההדרכה שלהם. שנת הפעילות הצופית מסתיימת בשיא של מחנה הקיץ. החניכים בונים בו מבנים צופיים, עוברים פעולות וחיים בשטח שלושה עד עשרה ימים (לפי גילם). בנוסף, חניכי שבט ני״ר מעורבים ומשתתפים לאורך השנה בפעילויות קהילתיות של כפר שמריהו ורשפון – ביניהן ימי ספורט, ימי זיכרון, הפסקות פעילות ביסודי, מצעד לפידים בחנוכה, צעדת הבנים השנתית ועוד.

פעילות החניכים יכולה להתבטא בחניכה וסיוע לחניכים אחרים בתוך הקבוצה, יוזמות מקומיות ושבטיות, קידום והתייעלות בנושאים שונים הן בשבט והן בתנועה כולה. עוד ברמה האישית, החניכים יכולים להתקדם בתנועה ולרכוש כישורי הדרכה וחניכה ובהמשך אף להתקדם בסולם התפקידים התנועתי".

האיחוד החקלאי

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי קיימת שלושים שנה. המטרה שעמדה לנגד עיני המייסדים הייתה לחנך ולהכשיר דור איכותי של אנשים צעירים, ערכיים שיהוו את דור ההמשך בהתיישבות הכפרית. כיום פועלת תנועת הנוער של האיחוד החקלאי ב-54 יישובים ברחבי הארץ, המרוכזים ב-42 סניפים.

התנועה רואה בחינוך בכלל ובחינוך הבלתי פורמלי בפרט מנוף לצמיחה ושינוי המציאות, וכלי לעיצוב האדם. מתוך כך, תפעל תנועת הנוער לחינוך הילדים ובני הנוער בקהילה וביישוב לאור הערכים המובילים של תנועת הנוער –שוויון ערך האדם, אחריות ומעורבות, חיי משפחה חברה וקהילה סולידאריים וציונות, זאת תוך הדגשת תפקיד בני הנוער והתנועה לחיי הקהילה והיישוב הכפרי-חקלאי ובקרב החברה הישראלית בכלל.

רוי ביב, בן 22, גר במושב בצרה, למד בבית החינוך המשותף, וכיום רכז תנועת הנוער ביישובי חוב"ב מספר על פעילות התנועה במועצה: "בסניף חוב"ב יש כיום כ-80 אנשי צוות בכיתות ט' עד י"ב וכ-200 חניכים מכיתות ב' עד ח'. תנועת הנוער פועלת בתחומי המועצה בשלושה סניפים. סניף חוב"ב המורכב מחניכי בצרה, בני ציון וחרוצים, סניף השלושה שמורכב מחניכים מאודים, כפר נטר ובית יהושע וסניף שלישי הפועל בקיבוץ תל יצחק".

"בתנועה התחלתי בכיתה ג' במושב בצרה. אז נחשבנו לחניכי התנועה כבר בגיל הזה. לאורך השנים התנועה פיתחה אותי כבן אדם וחינכה אותי", מספר רוי. "לאחר שנותיי כחניך ומדריך הצטרפתי לשנת השירות בתנועה, ואותה עשיתי בקומונת בקעת הירדן. לולא התנועה והמקום היציב שהיא היוותה עבורי לאורך שנות התיכון שלי הייתי בן אדם אחר היום. חזרתי להיות רכז נוער על מנת לנסות לתת לחניכים שלי מעט ממה שאני קיבלתי".

התנועה שואפת להפגיש בין כלל החניכים שלה בכמה שיותר הזדמנויות לאורך השנה. בסוף אוקטובר האחרון נפגשו חניכי המועצה בטיול בין יומיים עם חניכי המועצה האזורית תמר שבצפון הערבה. השיא השנתי הוא כאשר כלל חניכי התנועה נפגשים יחד במחנה הקיץ ביער ציפורי שבצפון.

כמיטב המסורת חניכי השכבה הבוגרת (ט'-י"ב) יוצאים לשלל טיולים במהלך השנה כגון טיול חנוכה, קורס מד"צים בקיץ וטיול פסח שאליו מצטרפים גם החניכים בכיתות ד'-ט'. נוסף על כך, חניכי התנועה במושב אמונים על הכנת הפנינג פורים לכלל הקהילה, טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וקורס פתיחת שנה".

השומר הצעיר

שומר הצעיר היא תנועת נוער ציונית הפועלת בקיבוצים, מושבים, ערים ויישובים רבים ברחבי הארץ ובמדינות נוספות ברחבי העולם. בחוף השרון פועלים כיום שני קינים קיבוציים: קן יקום וקן געש. המדריכים מלווים על ידי הש"שינים ורכזי הקינים.

ברמה הארצית, ישנם מפעלים מובנים שהתנועה מפעילה ומתאימה לכל שכבת גיל. זה בא לידי ביטוי בטיולים קצרים וארוכים, סמינרים שבהם מועבר תוכן אקטואלי, קורסים שבהם רוכשים כלים להדרכה, מסע לפולין שמוציאה התנועה בכל שנה בכיתה י"א, שבועות התנדבות וחוות ההכשרה שבה מכשירים את חניכי התנועה להתנדב ולהוביל קן בשנת שירות.

נועם דרוק, בן 19, מקיבוץ יקום, מדריך בתנועה כבר 3 שנים. "החוויה שלי כמדריך בתנועה היא מאוד מיוחדת, התנועה מנחילה בנו לאורך הזמן רצון חזק להיות מעורבים בחברה ולהשפיע בה במקומות שאנחנו יכולים. כשאני בחרתי להדריך בכיתה י׳, ועם הבגרות, הבנתי שזו זירה שבה אני יכול להשפיע באופן מאוד משמעותי על הסביבה שאני חי בה ועל איכות האנשים בה. התנועה, ההתחנכות בה וההדרכה בה נותנים לחניכים למדריכים ולבוגרים בה מיומנויות חברתיות קריטיות, ערכים מנחים חשובים, ביטחון עצמי וחיבור מאוד חזק לחיים במדינה".

אחד הכלים הכי המשמעותיים שבהם משתמשת התנועה היא הקבוצה. מהיום הראשון שהחניכים נכנסים לתנועה הם מקבלים את הקבוצה שלהם. עם הקבוצה הם עוברים את הפעולות, איתה הם יוצאים לטיולים ולמענה הם שרים את המורל. לאורך הזמן בהתאם לגיל עוברים יחד בקבוצות המון סוגים של מצבים שבהם לומדים יחד באופן מאוד מלמד על החיים בקבוצה, על עזרה לחלש, על ערבות הדדית, על חברות, על קבלה ועל עוד עשרות ערכים שבאים לידי ביטוי בסיטואציות ובמצבי חיים חברתיים, אם בקהילה ואם במסגרות השונות שמשתייכים אליהם בהמשך.

במפעלים הארציים של התנועה נפגשים החניכים עם אלפי חניכים מרחבי הארץ ולומדים לנהל קשרים עם סוגים שונים של אוכלוסיות ונחשפים לגוונים שונים של החברה הישראלית. התנועה מחנכת לשוויון ערך האדם וחניכים רבים בתנועה שסובלים מהשונות שלהם בסביבה שבה הם לומדים, מוצאים את מקומם בתנועה ומקבלים אחריות וזכות להשפיע, והביטחון העצמי שלהם יחד עם הערך העצמי שלהם עולה.

"המעורבות החברתית ברמה הארצית והאזורית בתנועה היא מאוד מאוד חזקה, והתנועה מייצרת אצל החניכים המון אכפתיות, דאגה וערנות למצב החברתי של המדינה שבה אנחנו חיים. אכפתיות ודאגה לחברה הישראלית הן לדעתי הסמל לחיבור שלנו למדינה ולארץ שלנו, והפעילות בתנועה בכל הממדים שלה היא הדרך האקטיבית ביותר להביע במעשים את החיבור שלנו לארץ שלנו ואת האכפתיות שלנו לחברה שלנו".

האיחוד החקלאי4תנועות נוער