אודות המועצה

תשובות לשאלות נפוצות בנושאים בהם מטפלת המחלקה הוטרינרית

שאלה: באיזה גיל מחסנים כלב כנגד כלבת?

תשובה: כל כלב מעל גיל 3 חודשים מחויב בחיסון כלבת ובשבב.

 

שאלה: היכן עלי לשלם עבור חיסון כלבת לכלב שלי? ומה הסכום?

תשובה: בבתי הדואר בישובים ובסניף הדואר באבן יהודה (עבור תושבי כפר נטר ובית יהושע) ישנם טפסים ריקים לחיסון כלבים של מ.א. חוף השרון .יש למלא בטפסים אלו את הפרטים הנדרשים ולשלם עבור החיסון כדלקמן.

 

שאלה: באילו שעות והיכן ניתן לחסן את הכלב?

תשובה: במועצה, בשעות קבלת קהל: בימי ראשון ורביעי בין השעות 8:30-10:00. בנוסף לכך מתקיימים חיסונים מרוכזים בישובים בחודשים מאי ונובמבר, הודעה על כך נשלחת בעלונים לכל בית כשבועיים לפני מועד החיסונים המרוכזים. כמו כן ניתן אצל כל וטרינר פרטי ובלבד שידווח על ביצוע החיסון למועצה.

 

שאלה: עיקרתי את הכלב/ה, שלי האם יש הבדל במחיר?

תשובה: המדינה בחרה לסבסד חיסון כלבים מעוקרים ומסורסים. במידה וכלבך עבר ניתוח כזה רצוי להודיע על כך מבעוד מועד למחלקה הוטרינרית בטלפון: 09-9596528 או לפקס: 09-9596593. במידה וכבר קיבלת הודעה לתשלום עם סכום לכלב לא מעוקר, יש לגשת לדואר לקחת טופס חדש ריק, למלא ולשלם אותו בהתאם לפרטים ולסכומים החדשים ולהגיע לחיסון במועצה עם אישור עיקור/סירוס מידי הוטרינר המנתח.

 

שאלה: ננשכתי ע"י כלב, מה עלי לעשות?

תשובה: במקרה של נשיכה או שריטה מכלב, חתול או כל חיה אחרת יש לגשת למשרד הבריאות בהקדם  האפשרי על מנת לדווח על האירוע (זאת  בלי קשר לטיפול רפואי במרפאה). יש להגיע למשרד הבריאות בהקדם עם כמה שיותר פרטים על האירוע, על בעה"ח הנושך ובעליו  (מספר טלפון, כתובת וכד'). משרד הבריאות יקבע האם אופי הנשיכה דורש הסגרה  של הכלב  ויפנה למחלקה הוטרינרית על מנת שתטפל בכך. ללא אישור ממשרד הבריאות אין למחלקה הוטרינרית אסמכתא חוקית לפעול בנושא. משרד הבריאות נמצא ברחוב ויצמן  23 נתניה והטלפון במקום הוא:09-8300111.

 

שאלה: ברצוני  לדווח על כלב משוטט, מה עלי לעשות?

תשובה: יש לפנות  לפקח האחראי, שלמה בנק- בטלפון: 09-9582585 שיטפל בנושא מול הלוכדים של המועצה, לנוחיותכם ניתן לפנות גם דרך האפליקציה של המועצה.

 

שאלה: ברצוני להתלונן על השכן שמשחרר את כלבו בצורה בלתי מבוקרת, כיצד הדבר מתבצע?

תשובה: יש לשלוח פקס מסודר או מכתב עם כתובתו של אותו שכן, אופי התלונה פרטיו ופרטיך ואנו  נטפל בעניין בהקדם. מספר הפקס הוא: 09-9596593 הכתובת למשלוח דואר היא מחלקה וטרינרית שפיים דואר שפיים 60990.

 

שאלה: יש לי חתולים בחצר שמפריעים לי ואינני מעוניין בהם, האם אתם יכולים לקחת אותם?

תשובה: כיום מוטל איסור חמור על המועצות לטפל בעניין החתולים, ישנה הקפדה גדולה בנושא ומספר מועצות ווטרינריים עומדים על כך לדין. במידה  ויש חתולים בחצרך יש לדאוג לכך שלא יהיה בחצר מקור אוכל, לסגור פחי אשפה ולנקות את החצר. ברגע שלא יהיה אוכל החתולים ילכו לחפש מזון במקום אחר. אנו מארגנים בימים אלו נקודות האכלה בישובים בהם יתרכזו החתולים על מנת לאכול ויטרידו פחות את מנוחתם של התושבים בבתיהם.

 

שאלה: הכלב שלי נלכד למרות שהוא קטן מחוסן  כחוק  ומימיו לא הזיק לאף אחד.

תשובה: החוק קובע כי אסור לכלב לשוטט חופשי  ועליו להיות מובל ע"י בעליו ברצועה. חוק זה  קביל בעיר, במושב ובקיבוץ ואין הוא מבדיל בין כלב קטן או גדול, צעיר או זקן. הסיבה נעוצה בכך שלכלב  משוטט יש סיכוי גבוה יותר לפגוש בעלי חיים שאינם מחוסנים ולהידבק  מהם במחלות שאחת מהן עשויה להיות כלבת . בנוסף לכך יש תושבים רבים המפחדים מכלבים ומעוניינים לחיות בשלווה מבלי לחשוש שכלב יטריד אותם. גם עניין הצואה הוא נושא רגיש וזכותם של בעלי החצרות לטפחן מבלי שימצאו מוקשים על  מדשאותיהם. לידיעתכם המועצה מטפלת במספר גדול מאוד של נשיכות ושריטות של כלבי בית מקסימים ומתוקים שבהינתן הרגע המתאים גם נושכים.

 

שאלה: מהי מחלת הכלבת?

תשובה: מחלת הכלבת היא מחלה זואונוטית (שעוברת מבע"ח לאדם) ויכולה להדביק כל בעל חיים. כאשר אדם ננשך ע"י כלב חולה בכלבת, הכלב ימות תוך 10 ימים (לכן ההסגר של כלב שנשך ל-10 ימים) אם לא מת הרי שלא היה חולה בכלבת בעת הנשיכה. על מנת להידבק בכלבת יש להינשך או להישרט ע"י חיה נגועה. הנגיף מתרבה בפצע במשך ימים ארוכים ורק אז מתחיל לנדוד לכיוון המוח בקצב של 7 מ"מ ליום. רק כאשר הגיע הנגיף לבלוטות הרוק ולמוח יראה הנדבק סימני מחלה. היות ובארצנו המחלה קיימת נעשים  מאמצים גדולים למנוע התפשטותה וזאת בהצלחה מרובה.

את ההצלחה יש לייחס למספר פעולות הננקטות:

  • חיסון כלבים מדי שנה כנגד מחלת הכלבת.
  • דיווח וטיפול מיידי במקרי נשיכה ע"י הסגרת בע"ח הנושכים והשגחה עליהם בתחנת ההסגר.
  • לכידות של כלבים משוטטים בישובים.

ב ב ר כ ה ,

ד"ר סתונית כץ

וטרינרית המועצה