ילד עירילד עיר הוא ספר ישראלי מאוד על ילד ישראלי. עמוס, שזה עתה נכנס לעשור השני שלו, מספר בגוף ראשון ומנקודת מבט אישית על היום-יום בחייו. הוא בן למשפחה מן המעמד הבינוני, יש לו זוג הורים ושתי אחיות, חברים ומורים, ובעיר המתנשמת סביבו יש מראות למכביר. 

עמוס הוא מה שמבוגרים נהנים לכנות 'נער נבון': מתבונן בעולם, שואל שאלות על מה שהוא רואה ומפתח מודעות לסביבתו – המשפחתית, החברתית והתרבותית. מקרים ואירועים של שגרה, כמו שיחה עם חבר שהוריו נפרדו, תספורת אצל ספר מזדקן, קבצנים ברחוב, מתנה שצריך או לא צריך לקנות – אירועים אלה ואחרים מפעילים בתודעתו נורות מהבהבות ומעוררים שאלות והתחבטויות; ניכרת הראייה ההוגנת, הכוללת את הזווית האינטואיטיבית ומולה את 'לעומת זה' או 'אבל אחר כך'.
חלק מן ההתחבטויות הוא מַפְנֶה אל ניסיונו האישי, ואחרות הוא מגלגל לפתחם של הוריו. כך או כך הוא משאיר לעצמו את הזכות להקשות ולהתווכח. סוגיות מטרידות הנקרות בדרכו של צעיר כעמוס עדיין אינן נצרפות לאבני דרך; הלא הוא ילד, רק ילד. אבל הדיון הפנימי הפועם בו דרך קבע מרחיב ומעמיק את התבוננותו, והוא מתבגר בעיניים פקוחות לרווחה.
עמוס חי במשפחה שמאפיינת אותה ערנות חברתית גבוהה, וביקורתיות על רקע חברתי אינה נדירה בה; הוא מצטט את דברי הוריו, למשל על בעלי רכבי שטח שחסמו את שביל הגישה לנחל – 'כל הטיול ההורים שלי לא הפסיקו להגיד כמה שהאנשים האלה מושחתים ומשחיתים, הורסים את הטבע והורסים לאחרים את האפשרות ליהנות מהטבע'. גם עמוס עצמו הוא אדם ביקורתי. הוא חי בעיר, חשוף לחברה מעורבת ורבת פנים, וחיי היום-יום מזמנים לו התמודדויות לא מעטות, מוסריות ורגשיות. הוא מביע את דעתו (בגלוי או באופן משתמע) על מה שחולף מול עיניו, על העמדות החברתיות-חינוכיות של ההורים ועל אורח החיים הצנוע-במתכוון שהם מנהלים, על בחירותיו שלו ועל שינויים שחלים בהתנהגותו. פה ושם, נראה שלא במתכוון, דולפת אל הטקסט נימה דידקטית בדבריהם של הילד ושל הוריו.
לכאורה, התייחסותו של עמוס להוריו היא אמביוולנטית; מעריך אותם ('ההורים שלי אמרו…') ומשתף אותם גם ברגעים מביכים (כשהוא מקבל הצעת חברות מבת כתתו), וגם מבקר אותם ('כשאני או עמליה רוצים משהו, אז דווקא מאוד קשה לך לפתוח את הארנק!'); אבל למעשה הוא תופס את ההורים כבני ברית נאמנים והוא בטוח בנוכחותם התומכת. ההורים מתוארים כאנשים מתונים, שקולים, שגם בזמן כעס יודעים לעגל את פינות העימות, לדבר בגובה העיניים ולהימנע מטון סמכותי מקומם. דרך מחשבותיו של עמוס הקוראים מתוודעים לערכים המשפחתיים שזה זמן אינם אופנתיים, למשל, 'אצלנו במשפחה מאוד מקפידים על ברכות עבודת יד. 'לפתוח את הארנק כל אחד יכול,' אמא שלי אומרת, 'אבל לפתוח את הלב קשה יותר'.'
עמוס מדַבֵּר-מסַפֵר בשפתו הטבעית של בן-עשרה, ולשבחה של שהם סמיט ייאמר שקוֹלה הכתוב של הדמות נשמע בדרך כלל אותנטי ואמין. הוא אומר 'הָרֶכֶב שֶׁטַח הכחול', 'חטפה בוקס' ו'המכונית זינקה קדימה ונסעה טיפה' אבל נכשל במבחן האמינות בניסוח הפיוטי 'כמו חוֹמות ירוקות-צהובות התנשאו חרציות' או בניסוח המבוגר 'אדם ביקר אצלי'. לאורך הספר הקוראים חשים שעמוס ניחן ברגישות ללשון וביכולת ביטוי מיוחדת: הוא נחשב כותב הברכות המשפחתי ומנסח מקורי, ממציא כינויים בראשי תיבות ונותן את דעתו על מילים שהוא שומע: 'גם 'אינפוזיה' וגם 'פרמדיק' הן מילים שלא הכרתי קודם'. היצירתיות הלשונית היא משפחתית, ובספר פזורים דימויים וכינויים יוצאי דופן או משעשעים.

איוריה מתוני הקו של מיכל בוננו, בשחור לבן שָׁקֵט, תומכים בטון המאפיין את סגנון הכתיבה. חדי העין יבחינו בקלסתרה של שֹהם סמיט בין הדפים.

ילד עיר אינו פנטזיה אופנתית, אין בו מסעות והרפתקאות, לא תמצאו בו מאבקי חבוּרוֹת או חברויות והתאהבויות. אין בו דרמות, למעט הדרמה המרתקת של ההתבגרות. הספר, הנקרא בנשימה אחת, מעורר בסופו של דבר שהם סמיטמסקנה בהירה אחת: הנה אדם.

שהם סמיט היא סופרת ישראלית, ילידת ירושלים (1966). היא כותבת סיפורים קצרים למבוגרים, ספרי ילדים, מתרגמת ומבקרת ספרות. כלת פרס ראש הממשלה לשנת תשס"ט. כלת פרס אקו"ם לספרות ילדים לשנת תשע"א. פרס דבורה עומר לספרות ילדים ונוער לשנת תשע"ד ופרס אקו"ם לספרות לשנת 2014. כותבת בקביעות למוסף "ספרים" של עיתון "הארץ" וכן בכתב העת "העין השביעית". כותבת טור ביקורת ספרות ילדים ונוער ב"הד החינוך". מלמדת בסדנאות כתיבה.

 

ספריה לילדים:

 • מפגש הסופרת עם תלמידי ביסבארץ תיק-תק)כתר 1995): אגדה בת זמננו על נסיכה מרדנית בארץ הסוגדת לתרבות המהירות. איורים: בתיה קולטון. עלתה כהצגת ילדים בתיאטרון אורנה פורתבבימויו של ארז שפריר שגם מככב בה.
 • ירח נודניק)תמוז 1999): סיפור מחורז על ירח טרדן המתערב בשגרת ההשכבה של ילדה קטנה. איורים: בתיה קולטון.
 • גומבוץ וקרצ'יבצ'י)זמורה-דביר 2001). סיפור על ההבדלים בין צמד דודים הונגרים, ועל אהבתם המשותפת הגדולה לילדה אווה. איורים: הדר קמחי.
 • מי שתה לי)? ספריית פועלים (2003סיפור-קומיקס על בלגן גדול שמחולל גמל קטן, שנולד מתוך דיאלוג בין אבא לבן. איורים: רותו מודן (השתתף ב"מצעד הספרים" 2004, מופיע ברשימת מאה ספרי הילדים המומלצים של יעל דר)
 • ששה גיבורים גדולים)כנרת זמורה 2006): סיפורי גיבורים ממיתולוגיות של עמי העולם מסופרים ברוח קלאסית-מודרנית: פרסאוס (מיתולוגיה יוונית), ראמה (מיתולוגיה הודית), גילגמש (מיתולוגיה בבלית), אודין(מיתולוגיה נורדיתארתור (אגדות המלך ארתור האנגלי), דוד (התנ"ך). איורים: אמיתי סנדי.
 • מפלצות מן המיתולוגיה היוונית)הוצאת אנונימה – דניאלה די-נור 2007): סיפורי מפלצות מן המיתולוגיה היוונית, מסופרים ברוח קלאסית-מודרנית השואבת את השראתה מאיוריה של המאיירת והאמנית שרה פאנלי.
 • יומטיול ירושלים או כל מה שקרה לדניאל, אריה האריה וסבתא יזרעאלה)הוצאת אנונימה- דניאלה די-נור 2008): מדריך סיפורי לסיור באתרי ירושלים. איורים: איה גורדון-נוי.
 • שש גיבורות גדולות)כנרת-זמורה 2008): סיפורי גיבורות ממיתולוגיות של עמי העולם, מסופרים ברוח מודרנית ופמיניסטית: אטלנטה (מיתולוגיה יוונית), איזיס (מיתולוגיה מצרית), מרים (התנ"ך), פלה והיאקה (מיתולוגיה הוואית), קקוארשוק (מיתולוגיה אינואיטית).
 • אבא אכל דיסה)כנרת בית הוצאה לאור 2010): מה קורה כשילדה קטנה, אמא וסבתא מחליטות יום אחד להיות תינוקות? סיפור מצחיק ושובר מוסכמות על היפוכי תפקידים. איורים: עמר הופמן.
 • האגדות שלנו – אוצר האגדה העברית לילדים)הוצאת דביר 2011) איורים: ולי מינצי.
 • ילד עיר)הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 2012) איורים: מיכל בוננו.
 • אות בבאר) כנרת 2013) איורים: ולי מינצי.
 • סיפור אחרי השינה)כנרת 2014) איורים: עינת צרפתי
 • משל על שועל)כנרת 2014) איורים: עומר הופמן
 • יקינתון – סיפור על חברות ושיר)כנרת 2015) איורים: רוני פחימה.
 • שש תחבולות גדולות במיתולוגיות של עמי העולם)כנרת 2015) איורים: איתן אלוא
 • אגדת אסטריד)הוצאת צלטנר 2015) איורים:סשה נאומוב
 • דודה לאה מאת שומיש)כנרת 2016) איורים: נטלי שנקר