האתר בהרצה
דלג לתוכן העמוד
סוג המכרז תאריך פרסום המכרז המועד האחרון להגשת הצעות

מועצה אזורית חוף השרון  הצטרפה לאחרונה למכרז של 41 רשויות בנושא פריסת סיבים אופטיים, כדי להשיג תנאים טובים יותר עבור התושבים.

ב-17.10.2021 נפתחו מעטפות שתי החברות שענו למכרז וענו על הדרישות, ונקבעה החברה הזוכה: טלזר 019. המחירים שהציעה החברה הם טובים ביותר - הרבה יותר טובים ממחירים אליהם היינו מצליחים להגיע על ידי פנייה ישירה אל החברות.

ההשתתפות בפרויקט למשתתפי המכרז נעשתה על פי "כל הקודם זוכה": נקבע מספר יעד של תושבים אשר צריכים למלא שאלון המביע רצון להצטרף לפרויקט (היעד: 100 פניות או 60% מתושבי הישוב - הקטן מבניהם)  ומאשר לחברה הזוכה להתקשר אליהם לצורך צירופם למכרז.  הביצוע בפועל של הפרויקט, יהיה לפי סדר פנייה של הרשויות, עבור אזורים או ישובים (בהתאם למבנה/ גודל הרשות) - אשר יגיעו לכמות פניות הנדרשת.

מה זה בכלל סיבים אופטיים? למה אני צריך את זה?

כיום רוב האנשים בישראל עדיין מחוברים לאינטרנט דרך חיבור DSL של בזק (אתם אולי מכירים את זה כ-ADSL ו-VDSL). זהו חיבור שעושה שימוש בכבלי נחושת אשר מחוברים לארונות תקשורת של בזק. בדרום השרון יש מספר ארונות כאלו בכל ישוב. מהירות החיבור משתנה בין בית לבית ביישוב ותלויה בראוטר (נתב), בתשתית ובמרחק מארון התקשורת. בחיבור כזה, מהירות ההורדה גבוהה בהרבה (פי עשר בערך) ממהירות ההעלאה.

חיבור לרשת האינטרנט דרך סיבים אופטיים, נעשה באמצעות סיבים שקופים ודקים שעשויים מזכוכית ומאפשרים להעביר מידע (אור) במהירויות גבוהות גם בהעלאה וגם בהורדה (לכאורה החיבור יכול להיות סימטרי, כלומר מהירות ההורדה יכולה להיות זהה למהירות ההעלאה, אבל בפועל החברות אינן מספקות זאת). בנוסף, חיבור כזה בדרך כלל יהיה יציב ורציף יותר מחיבור DSL.

היתרון הגדול של השימוש בסיבים אופטיים הוא כמובן המהירות והיציבות שמספקות ביטחון לאורך זמן. בעידן שבו אנשים משתמשים ברשת כדי לצפות בטלוויזיה, לשחק, להוריד ולהעלות קבצים גדולים באופן קבוע – אין ספק כי מדובר ביתרון משמעותי ביותר.

מה ההבדל בביצועים בין DSL שיש לי היום ובין סיבים אופטיים?

בחיבור של בזק ה-DSL אתם יכולים לקבל חבילות במהירויות של 15, 40 או 100 מגה - במקומות שניתן (לא בכל מקום, בגלל שבדרך כלל קיימת תלות של המרחק מהארון). הוט מספקת גם מהירויות של 200 מגה ובמקומות מסוימים עד 500 מגה, אבל בפועל הרוב לא מקבלים את המהירות הזו. כמו כן יש להבין, שהמהירויות הללו הן מהירויות הורדה ומהירויות ההעלאה הן נמוכות בהרבה, והדבר בא לידי ביטוי בעיקר במשלוח קבצים גדולים, משחקי רשת, שיחות וידאו - כל מה שמצריך גם משלוח כמות גדולה של נתונים.

חיבור הסיבים האופטיים מציע כרגע מהירות הורדה של עד 1 ג'יגה (כ-1000 מגה) והעלאה של כ- 100 מגה. הנתונים הללו יאפשרו ביצועים מעולים לעומת מה שקיים היום. יתרון נוסף היא הטכנולוגיה הניתנת לשדרוג גם בעתיד, אם וכאשר הצרכים יגדלו.

אם כך, למה לא לחבר אותנו לסיבים אופטיים וזהו?

זה לא כל כך פשוט... בכדי להתחבר לסיבים אופטיים צריכה להיות פריסה של סיבים כאלו בישוב שלכם, בדיוק כמו שיש רשת חשמל או טלפוניה, שתגיע לכל בית. כרגע זה לא קיים ביישובי המועצה  - וזה מה שאנחנו רוצים שיקרה - בעתיד הקרוב ביותר - לכן נרשמתם לסקר!

האם הסיבים האופטיים יחליפו את חיבור האינטרנט שיש לי כרגע, או שזה בנוסף?

הסיבים האופטיים יספקו לכם אינטרנט - במקום האינטרנט הקיים היום. אם זה בזק, הוט, או אינטרנט סלולארי בעזרת סים. אין צורך בשני חיבורים.

האם יש התחייבות לאיזה שהוא תשלום בחתימה על המסמך?

לא, אין התחייבות. רק הבעתם התעניינות ומביעים נכונות לשמוע מהספק שיפרוש את התשתית. בתנאים המוצעים - כדאי לכולם להתחבר לסיבים!

אבל הבנתי שההתקנה עולה לנו?

נכון, מדובר בסכום חד פעמי (עבור התקנה ו/או עבור הציוד) לא גדול ובהחלט יתכן שאפשר יהיה לשלם אותו גם בפריסת תשלומים.

האם בזק מבצעת את הפרויקט?

לא, כפי שנראה כרגע, זו אמורה להיות חברת טלזר 019. זו חברה בעלת רישיון מפעיל פנים ארצי שניתן לה על ידי משרד התקשורת, אבל אינה קשורה לבזק.

האם יחפרו את כל הישוב כדי לפרוס את התשתית?

זו שאלה שאין עליה כרגע תשובה טובה. כל חברה תעדיף לפרוס מבלי לחפור, לחפירה יש עלויות.

במידת האפשר יעשה שימוש בתשתיות קיימות. יתכן שתהיה גם חפירה. יתכן שהחברה תציע פתרונות אחרים שיספקו את השירות המבוקש של רוחב פס של 1 גיגה, לדוגמא: גלים מילימטריים, סיבים על גבי עמודים, סיבים באמצעות הביובים.

האם הסיבים יגיעו גם לאזורי התעשייה המרוחקים מהישוב?

זו שאלה שעדיין אין לנו עליה תשובה חד משמעית. השאיפה שלנו כמובן, שהפריסה תתבצע בכל בית/ עסק בישוב, אבל נדע יותר לאחר בירור עם החברה הזוכה וכמובן נעדכן.

מי ייתן לי שרות, איזו אחריות תהיה לי?

החברה הפורסת תספק גם את התשתית וגם את ספק האינטרנט - הכול ביד אחת. היא תספק גם את השירות והאחריות לכל דבר ועניין. הנושאים הללו יהיו מעוגנים בהסכם שתחתמו איתה.


*המסמך נכתב בסיוע מועצה אזורית הערבה התיכונה ואושר ע"י ערן גרף, יועץ למכרז הסיבים המשותף